Don't miss our offers! - up to 20% OFF!
Tahari Women Polyester Stretch Blazer Size 8 Black lined Ruffle Collarless Wrap
$28.97 $23.18
Material:Elastane-Polyester & Lining: Polyester
Blazer has Lining –Blazer has 2 faux pocket
Measurements are approximate /taken with the garmentlaying flat, and not stretched
Blazer: Shoulder toshoulder: 31″(15.5×2) – Pit to pit: 39″(19.5×2) – Shoulder to cuff:24.5” – Length: 23.5”
1 in stock
| Weight | 2.0 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 15.0 × 12.0 × 2.0 in |
| Outer Shell Material | Polyester-Spandex |
| Chest | 39 in |
| Closure | Button |
| Occasion | ["Business", "Party/Cocktail"] |
| Size | 8 |
| Accents | Ruffle |
| Vintage | No |
| Personalize | No |
| Department | Women |
| Style | Suit |
| Features | Collarless |
| Season | ["Fall", "Spring", "Winter"] |
| Handmade | No |
| Pattern | Solid |
| Jacket/Coat Length | Regular |
| Sleeve Length | Long Sleeve |
| Garment Care | Dry Clean Only |
| Color | Black |
| Lining Material | Polyester |
| Fit | Classic |
| Size Type | Regular |
| Type | Blazer |
| Theme | ["City", "Classic"] |
| Country/Region of Manufacture | Vietnam |
| Item Condition | Pre-owned – Excellent |
| Brand | Tahari |
Material:Elastane-Polyester & Lining: Polyester
Blazer has Lining –Blazer has 2 faux pocket
Measurements are approximate /taken with the garmentlaying flat, and not stretched
Blazer: Shoulder toshoulder: 31″(15.5×2) – Pit to pit: 39″(19.5×2) – Shoulder to cuff:24.5” – Length: 23.5”

















Reviews
There are no reviews yet.