Don't miss our offers! - up to 20% OFF!
Ted Lapidus Paris Vintage Blazer Size 4 Purple Shawl Collar Lined Pockets
$98.97 $79.18
There is no tags for the material on the item
Blazer has lining – Blazer has 2 front pockets
Measurements areapproximate /taken with the garment laying flat, and not stretched
Blazer: Shoulder to shoulder: 30″(15×2) – Pit to pit:36″(18×2) – Shoulder to cuff: 23” – Length: 22”
1 in stock
| Weight | 2.0 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 15.0 × 12.0 × 2.0 in |
| Chest | 36 in |
| Outer Shell Material | Wool |
| Closure | Button |
| Occasion | ["Business", "Formal", "Party/Cocktail"] |
| Size | 4 |
| Accents | Shoulder pads |
| Vintage | No |
| Personalize | No |
| Department | Women |
| Style | Suit |
| Features | ["Lined", "pockets"] |
| Season | ["Fall", "Spring", "Summer"] |
| Handmade | No |
| Pattern | Solid |
| Jacket/Coat Length | Regular |
| Sleeve Length | Long Sleeve |
| Garment Care | Dry Clean Only |
| Color | Purple |
| Lining Material | Polyester |
| Fit | Classic |
| Size Type | Regular |
| Type | Blazer |
| Theme | Classic |
| Country/Region of Manufacture | France |
| Item Condition | Pre-owned – Good |
| Brand | TED LAPIDUS |
There is no tags for the material on the item
Blazer has lining – Blazer has 2 front pockets
Measurements areapproximate /taken with the garment laying flat, and not stretched
Blazer: Shoulder to shoulder: 30″(15×2) – Pit to pit:36″(18×2) – Shoulder to cuff: 23” – Length: 22”

















Reviews
There are no reviews yet.