Don't miss our offers! - up to 20% OFF!
THE LIMITED Suede Faux Leather Oxblood Pleather Pieced Jacket Coat Size M
$45.00 $36.00
Beautiful Blazer in excellent condition -MSRP $139
Approximate measurement-Garment flat- Measured on one side
Shoulder to shoulder: 31’’(15.5×2)
Armpit to armpit: 39″(19.5×2)
Sleeve, shoulder to cuff:25”
Length, from back of collarseam to hem:22.5″
1 in stock
| Weight | 2.0 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 15.0 × 12.0 × 2.0 in |
| Jacket/Coat Length | Regular |
| Outer Shell Material | Polyethurene – Suede |
| Pattern | Solid |
| Chest | 39 in |
| Sleeve Length | Long Sleeve |
| Closure | Hook & Eye |
| Occasion | Casual |
| Size | M |
| Garment Care | Dry Clean Only |
| Color | Oxblood |
| Lining Material | Polyester |
| Fabric Type | Leather |
| Accents | Tiered |
| Fit | Athletic |
| Personalize | No |
| Size Type | Regular |
| Department | Women |
| Type | Jacket |
| Style | Jacket |
| Theme | ["City", "Classic"] |
| Features | Collarless |
| Season | ["Fall", "Spring", "Summer"] |
| Handmade | No |
| Item Condition | New with tags |
| Brand | The Limited |
Beautiful Blazer in excellent condition -MSRP $139
Approximate measurement-Garment flat- Measured on one side
Shoulder to shoulder: 31’’(15.5×2)
Armpit to armpit: 39″(19.5×2)
Sleeve, shoulder to cuff:25”
Length, from back of collarseam to hem:22.5″



















Reviews
There are no reviews yet.