Don't miss our offers! - up to 20% OFF!
Theory Womens Long Sleeve Button Down Classic Blouse Silk Cream Size Small
$29.97 $23.98
Measurements are approximate / taken with the garment laying flat, and not stretched
Pit to pit: 34″(17×2)- Shoulder to cuff: 24” – Length: 27”
1 in stock
| Weight | 1.0 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 10.0 × 10.0 × 2.0 in |
| Pattern | Solid |
| Chest | 34 in |
| Sleeve Length | Long Sleeve |
| Neckline | Classic Neckline |
| Closure | Button |
| Occasion | ["Business", "Casual", "Party/Cocktail"] |
| Size | S |
| Garment Care | Dry Clean Only |
| Color | Ivory |
| Material | Silk |
| Fabric Type | Down |
| Vintage | No |
| Fit | Regular |
| Size Type | Regular |
| Type | Blouse |
| Department | Women |
| Inseam | Not Available |
| Style | Blouse |
| Season | ["Fall", "Spring", "Summer"] |
| Country/Region of Manufacture | China |
| Item Condition | Pre-owned – Good |
| Brand | Theory |
Measurements are approximate / taken with the garment laying flat, and not stretched
Pit to pit: 34″(17×2)- Shoulder to cuff: 24” – Length: 27”





















Reviews
There are no reviews yet.