Don't miss our offers! - up to 20% OFF!
Tommy Hilfiger Rayon Polyester Spandex Skirt 4 Suit 2 Gray Striped 2PC New
$73.97 $59.18
Material: Polyester-Rayon -Spandex & Lining: Polyester
Suit and Skirt have Lining – Suit has 2 faux pockets
Measurements areapproximate taken with the garment laying flat, and not stretched
Suit: Shoulder to shoulder: 30″(15×2) – Pit to pit: 34″(17×2)- Shoulder to cuff: 24”- Length: 26”
Skirt: Waist: 28″(14×2) – Hips: 36″(18×2) – Length: 26”- Interior Hem: 1.5″
1 in stock
| Weight | 2.0 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 15.0 × 15.0 × 2.0 in |
| Number of Pieces | 2 Piece |
| Occasion | ["Business", "Party/Cocktail"] |
| Size | 2-4 |
| Jacket Sleeve Button Style | Three-Button |
| Fabric Type | Blended Fabric |
| Size (Women's) | 2-4 |
| Vintage | No |
| Personalize | No |
| Department | Women |
| Style | Skirt Suit |
| Features | Lined |
| Season | ["Fall", "Spring", "Summer"] |
| Jacket Lapel Style | Notch |
| Handmade | No |
| Jacket/Coat Length | Regular |
| Pattern | Striped |
| Sleeve Length | Long Sleeve |
| Chest Size | 34 in |
| Waist Size | 28 in |
| Garment Care | Dry Clean Only |
| Color | Gray |
| Lining Material | 100% Polyester |
| Material | Polyester-Rayon-Spandex |
| Front Type | Flat Front |
| Set Includes | ["Jacket", "Skirt"] |
| Jacket Vent Style | one vent |
| Lined | Yes |
| Fit | Classic |
| Size Type | Regular |
| Type | Suit Skirt |
| Jacket Cut | Single-Breasted |
| Jacket Front Button Style | One-Button |
| Hip Size | 36 in |
| Theme | Classic |
| Country/Region of Manufacture | China |
| Item Condition | New without tags |
| Brand | Tommy Hilfiger |
Material: Polyester-Rayon -Spandex & Lining: Polyester
Suit and Skirt have Lining – Suit has 2 faux pockets
Measurements areapproximate taken with the garment laying flat, and not stretched
Suit: Shoulder to shoulder: 30″(15×2) – Pit to pit: 34″(17×2)- Shoulder to cuff: 24”- Length: 26”
Skirt: Waist: 28″(14×2) – Hips: 36″(18×2) – Length: 26”- Interior Hem: 1.5″































Reviews
There are no reviews yet.