Don't miss our offers! - up to 20% OFF!
Vitali Men 3PC Suit 38R Pants 32×30 Vest Charcoal Sheen Soft Fabric Unhemmed
$140.97 $112.78
Suit has inner pockets – Pant has 2 side pockets-2 back pockets-loops for belt
Measurements are approximate /taken with the garment laying flat,and not stretched
Suit: Shoulder to shoulder: 35″(17.5×2) – Pit to pit: 42″(21×2)- Shoulder to cuff: 25”- Length: 31.5”
Vest: Pit to pit: 24″(21×2) – Length: 23.5”
Pant: Waist: 32″(16×2) – Rise: 13.5” -Inseam: 30″ -Length: 43” – Leg Opening: 8.5″
1 in stock
| Weight | 3.0 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 12.0 × 12.0 × 3.0 in |
| Number of Pieces | 3 Piece |
| Occasion | ["Business", "Formal", "Party/Cocktail", "Wedding"] |
| Size | 38R |
| Jacket Sleeve Button Style | Four-Button |
| Vintage | No |
| Rise | 13.5 in |
| Personalize | No |
| Department | Men |
| Inseam | 30 in |
| Style | 2 Piece |
| Features | Inner Pockets |
| Season | ["Fall", "Spring", "Summer", "Winter"] |
| Jacket Lapel Style | Notch |
| Handmade | No |
| Jacket/Coat Length | Regular |
| Pattern | Solid |
| Chest Size | 38 in |
| Waist Size | 32 in |
| Garment Care | Dry Clean Only |
| Lining Material | Polyester |
| Color | Gray |
| Material | Polyester-Viscose |
| Front Type | Pleated |
| Jacket Vent Style | Double-Vented |
| Fit | Regular |
| Size Type | Regular |
| Type | Pant Suit Vest |
| Jacket Cut | Single-Breasted |
| Leg Style | Straight |
| Jacket Front Button Style | Two-Button |
| Theme | Classic |
| Item Condition | New without tags |
| Brand | VITALI |
Suit has inner pockets – Pant has 2 side pockets-2 back pockets-loops for belt
Measurements are approximate /taken with the garment laying flat,and not stretched
Suit: Shoulder to shoulder: 35″(17.5×2) – Pit to pit: 42″(21×2)- Shoulder to cuff: 25”- Length: 31.5”
Vest: Pit to pit: 24″(21×2) – Length: 23.5”
Pant: Waist: 32″(16×2) – Rise: 13.5” -Inseam: 30″ -Length: 43” – Leg Opening: 8.5″





































Reviews
There are no reviews yet.