Don't miss our offers! - up to 20% OFF!
Zara Bodycon Maxi Dress Size S Blue Black Shimmery Front Slit Shoulder Pads Tie
$36.97 $29.58
Thedress features:
- A shimmery front with aslit and shoulder pads, perfect for formal occasions like weddings, parties, orcocktails.
- The dress has a mockneck and sleeveless design, with a pullover closure for easy wear.
- A stretchy andcomfortable fit. The blue, black, and white color scheme adds a touch ofelegance, while the bow accents add a charming detail.
Measurements are done with dress flat
Chest:18’’-Waist: 15.5’’- Hips: 18’’- Length: 60’’
1 in stock
| Weight | 2.0 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 12.0 × 12.0 × 3.0 in |
| Sleeve Length | Sleeveless |
| Neckline | Mock Neck |
| Closure | Pullover |
| Character | Belle |
| Occasion | ["Formal", "Party/Cocktail", "Wedding"] |
| Size | S |
| Garment Care | Machine Washable |
| Color | Blue-Black-White |
| Material | Polyester |
| Fabric Type | Jersey |
| Accents | Bow |
| Dress Length | Long |
| Vintage | No |
| Personalize | No |
| Size Type | Regular |
| Department | Women |
| Waist | 31 in |
| Style | ["Maxi", "Bodycon"] |
| Features | Stretch |
| Season | ["Fall", "Spring", "Summer"] |
| Country of Origin | China |
| Handmade | No |
| Item Condition | Pre-owned – Excellent |
| Brand | Zara |
Thedress features:
- A shimmery front with aslit and shoulder pads, perfect for formal occasions like weddings, parties, orcocktails.
- The dress has a mockneck and sleeveless design, with a pullover closure for easy wear.
- A stretchy andcomfortable fit. The blue, black, and white color scheme adds a touch ofelegance, while the bow accents add a charming detail.
Measurements are done with dress flat
Chest:18’’-Waist: 15.5’’- Hips: 18’’- Length: 60’’

























Reviews
There are no reviews yet.