Don't miss our offers! - up to 20% OFF!
EMILY Polyester Skirt Suit Size 24W Yellow Lined Ruffle Notch Collar 2PC New
$70.97 $56.78
Material & Lining:Polyester / Suit and Skirt have Lining
Skirt has elastic on waist – Skirt has 2 fauxpockets
Measurements are approximate /taken with the garmentlaying flat, and not stretched
Suit: Shoulder toshoulder: 38″(19×2) – Pit to pit: 53″(26.5×2) – Shoulder to cuff: 12”-Length: 26.5”
Skirt: Waist: 44″(22×2)- Hips: 56″(28×2) – Length: 29”
1 in stock
| Weight | 3.0 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 15.0 × 12.0 × 2.0 in |
| Number of Pieces | 2 Piece |
| Occasion | ["Business", "Christening", "Party/Cocktail", "Travel", "Wedding"] |
| Size | 24W |
| Jacket Sleeve Button Style | No Button |
| Size (Women's) | 24W |
| Vintage | No |
| Personalize | No |
| Department | Women |
| Style | Skirt Suit |
| Features | ["Elastic Waist", "Lined", "Ruffle"] |
| Season | ["Fall", "Spring", "Summer"] |
| Jacket Lapel Style | Notch |
| Handmade | No |
| Jacket/Coat Length | Regular |
| Pattern | Solid |
| Sleeve Length | Short Sleeve |
| Chest Size | 53 in |
| Waist Size | 44 in |
| Garment Care | Dry Clean Only |
| Color | Yellow |
| Lining Material | 100% Polyester |
| Material | 100% Polyester |
| Front Type | Flat Front |
| Set Includes | ["Jacket", "Skirt"] |
| Jacket Vent Style | Ventless |
| Fit | Classic |
| Size Type | Plus |
| Type | Suit Skirt |
| Jacket Cut | Single-Breasted |
| Jacket Front Button Style | Three-Button |
| Hip Size | 56 in |
| Theme | Classic |
| Country/Region of Manufacture | China |
| Item Condition | New with tags |
| Brand | Emily |
Material & Lining:Polyester / Suit and Skirt have Lining
Skirt has elastic on waist – Skirt has 2 fauxpockets
Measurements are approximate /taken with the garmentlaying flat, and not stretched
Suit: Shoulder toshoulder: 38″(19×2) – Pit to pit: 53″(26.5×2) – Shoulder to cuff: 12”-Length: 26.5”
Skirt: Waist: 44″(22×2)- Hips: 56″(28×2) – Length: 29”























Reviews
There are no reviews yet.