Don't miss our offers! - up to 20% OFF!
Danillo Women Polyester Skirt Suit Size 18W White Lined Collarless 2PC New
$69.97 $55.98
Material & Lining:Polyester -Suit and Skirt have Lining – Skirt has elastic on waist
Measurements are approximate /taken with the garmentlaying flat, and not stretched
Suit: Shoulder toshoulder: 34″(17×2) – Pit to pit: 48″(24×2) – Shoulder to cuff: 24.5”-Length: 24.5”
Skirt: Waist: 39″(19.5×2)- Hips: 50″(25×2) – Length: 27.5”
1 in stock
| Weight | 2.0 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 15.0 × 12.0 × 2.0 in |
| Number of Pieces | 2 Piece |
| Occasion | ["Business", "Party/Cocktail"] |
| Size | 18W |
| Jacket Sleeve Button Style | No Button |
| Size (Women's) | 18W |
| Vintage | No |
| Personalize | No |
| Department | Women |
| Style | Skirt Suit |
| Features | ["Elastic Waist", "Lined"] |
| Season | ["Fall", "Spring", "Summer"] |
| Jacket Lapel Style | Collarless |
| Handmade | No |
| Jacket/Coat Length | Regular |
| Pattern | Solid |
| Sleeve Length | Long Sleeve |
| Chest Size | 48 in |
| Waist Size | 40 in |
| Garment Care | Dry Clean Only |
| Color | White |
| Lining Material | Polyester |
| Material | 100% Polyester |
| Front Type | Flat Front |
| Set Includes | ["Jacket", "Skirt"] |
| Jacket Vent Style | Ventless |
| Fit | Classic |
| Size Type | Plus |
| Type | Suit Skirt |
| Jacket Cut | Single-Breasted |
| Jacket Front Button Style | Four-Button |
| Hip Size | 50 in |
| Theme | Classic |
| Country/Region of Manufacture | China |
| Item Condition | New with tags |
| Brand | Danillo |
Material & Lining:Polyester -Suit and Skirt have Lining – Skirt has elastic on waist
Measurements are approximate /taken with the garmentlaying flat, and not stretched
Suit: Shoulder toshoulder: 34″(17×2) – Pit to pit: 48″(24×2) – Shoulder to cuff: 24.5”-Length: 24.5”
Skirt: Waist: 39″(19.5×2)- Hips: 50″(25×2) – Length: 27.5”

























Reviews
There are no reviews yet.