Don't miss our offers! - up to 20% OFF!
Kasper ASL Viscose Blend Skirt Suit 12 Pink Embroidered Lined Short Sleeve 2PC
$46.97 $37.58
Material: Viscose Rayon-Polyester& Lining: Polyester
Suit and Skirt haveLining – Suit has 2 faux pockets
Measurements are approximate /taken with the garmentlaying flat, and not stretched
Suit: Shoulder toshoulder: 32″(16×2) – Pit to pit: 40″(20×2) – Shoulder to cuff: 9.5”-Length: 24”
Skirt: Waist: 31″(15.5×2)- Hips: 42″(21×2) – Length: 22.5”
1 in stock
| Weight | 2.0 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 12.0 × 12.0 × 2.0 in |
| Number of Pieces | 2 Piece |
| Occasion | ["Business", "Christening", "Party/Cocktail"] |
| Size | 12 |
| Hips | 42 in |
| Jacket Sleeve Button Style | No Button |
| Fabric Type | Blended Fabric |
| Size (Women's) | 12 |
| Vintage | No |
| Personalize | No |
| Department | Women |
| Style | Skirt Suit |
| Features | Lined |
| Season | ["Fall", "Spring"] |
| Jacket Lapel Style | Collarless |
| Handmade | No |
| Jacket/Coat Length | Regular |
| Pattern | Solid |
| Sleeve Length | Short Sleeve |
| Chest Size | 40 in |
| Waist Size | 31 in |
| Garment Care | Dry Clean Only |
| Color | Pink |
| Lining Material | 100% Polyester |
| Set Includes | ["Jacket", "Skirt"] |
| Material | Polyester-Rayon-Viscose |
| Lined | Yes |
| Fit | Classic |
| Size Type | Regular |
| Type | Suit Skirt |
| Jacket Cut | Single-Breasted |
| Jacket Front Button Style | Four-Button |
| Theme | Classic |
| Country/Region of Manufacture | China |
| Item Condition | Pre-owned – Excellent |
| Brand | Kasper ASL |
Material: Viscose Rayon-Polyester& Lining: Polyester
Suit and Skirt haveLining – Suit has 2 faux pockets
Measurements are approximate /taken with the garmentlaying flat, and not stretched
Suit: Shoulder toshoulder: 32″(16×2) – Pit to pit: 40″(20×2) – Shoulder to cuff: 9.5”-Length: 24”
Skirt: Waist: 31″(15.5×2)- Hips: 42″(21×2) – Length: 22.5”

























Reviews
There are no reviews yet.