Don't miss our offers! - up to 20% OFF!
Toula Vintage Knit Stretch Dress Size 10 Red Long Sleeves V Neck Back Zip
$65.97 $52.78
Material: Rayon
Measurements areapproximate taken with the garment laying flat, and not stretched
Shoulder to shoulder : 29”(14.5×2)-Pit to pit: 30″ (15×2) -Shoulder to shoulder: 22.5”
Waist: 28″ (14×2) – Hips: 39″(19.5×2) – Length: 39.5”
1 in stock
| Weight | 2.0 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 15.0 × 15.0 × 3.0 in |
| Neckline | V-Neck |
| Closure | Zip |
| Occasion | ["Business", "Casual", "Party/Cocktail", "Travel"] |
| Size | 10 |
| Fabric Type | Knit |
| Accents | Zipper |
| Dress Length | Knee Length |
| Vintage | No |
| Personalize | No |
| Department | Women |
| Waist | 28 in |
| Style | Sweater Dress |
| Features | ["Collarless", "Stretch", "Fitted"] |
| Season | ["Fall", "Spring", "Summer", "Winter"] |
| Handmade | No |
| Pattern | Solid |
| Chest | 30 in |
| Sleeve Length | Long Sleeve |
| Strap Type | N/A |
| Garment Care | Dry Clean Only |
| Color | Red |
| Size Type | Regular |
| Theme | Elegant |
| Country/Region of Manufacture | United States |
| Character Family | N/A |
| Item Condition | Pre-owned – Excellent |
| Brand | Toula |
Material: Rayon
Measurements areapproximate taken with the garment laying flat, and not stretched
Shoulder to shoulder : 29”(14.5×2)-Pit to pit: 30″ (15×2) -Shoulder to shoulder: 22.5”
Waist: 28″ (14×2) – Hips: 39″(19.5×2) – Length: 39.5”





















Reviews
There are no reviews yet.