Don't miss our offers! - up to 20% OFF!
St. John Collection Knit Midi Dress Size 4 Black Sheath Long Sleeves Back Zip
$110.97 $88.78
Measurements areapproximate taken with the garment laying flat, and not stretched
Dress: Pit to pit: 34″ (17×2) – Shoulder to cuff: 22.5”- Waist: 32″ (16×2) – Hips: 37″(18.5×2) – Length: 38”
1 in stock
| Weight | 2.0 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 15.0 × 15.0 × 3.0 in |
| Country of Origin | United States |
| Neckline | Round Neck |
| Closure | Zip |
| Occasion | ["Business", "Casual", "Party/Cocktail"] |
| Size | 4 |
| Hips | 37 in |
| Fabric Type | Knit |
| Accents | Zipper |
| Dress Length | Midi |
| Vintage | No |
| Personalize | No |
| Department | Women |
| Waist | 32 in |
| Style | Sheath |
| Features | ["Collarless", "Stretch", "Fitted"] |
| Season | ["Fall", "Spring", "Summer", "Winter"] |
| Handmade | No |
| Pattern | Solid |
| Chest | 34 in |
| Sleeve Length | Long Sleeve |
| Strap Type | N/A |
| Garment Care | Dry Clean Only |
| Color | Black |
| Size Type | Regular |
| Theme | Elegant |
| Character Family | N/A |
| Item Condition | Pre-owned – Excellent |
| Brand | St. John |
Measurements areapproximate taken with the garment laying flat, and not stretched
Dress: Pit to pit: 34″ (17×2) – Shoulder to cuff: 22.5”- Waist: 32″ (16×2) – Hips: 37″(18.5×2) – Length: 38”



















Reviews
There are no reviews yet.