Don't miss our offers! - up to 20% OFF!
PlusWear Maxi Dress Size 2XL Ruffle V Neck Belted Flutter Sleeves Chiffon New
$38.00 $30.40
Pluswear Maxi dress floral ruffle dress
Approximates measurements
Chest: 24.5 inch
Waist: 22 inch
Length: 56”
1 in stock
| Weight | 2.0 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 12.0 × 12.0 × 3.0 in |
| Closure | Zip |
| Neckline | V-Neck |
| Occasion | ["Formal", "Holy Communion", "Party/Cocktail", "Wedding"] |
| Size | 2XL |
| Fabric Type | Chiffon |
| Accents | Ruffle |
| Dress Length | Long |
| Vintage | No |
| Personalize | No |
| Department | Women |
| Waist | 44 in |
| Style | Maxi |
| Features | ["Belted", "Collarless", "Lined"] |
| Season | ["Fall", "Spring", "Summer"] |
| Handmade | No |
| Pattern | Floral |
| Sleeve Length | Sleeveless |
| Character | None |
| Garment Care | Machine Washable |
| Color | Multicolor |
| Sleeve Type | Flutter Sleeve |
| Material | Polyester |
| Size Type | Regular |
| Theme | City |
| Country/Region of Manufacture | China |
| Item Condition | New with tags |
| Brand | Pluswear |
Pluswear Maxi dress floral ruffle dress
Approximates measurements
Chest: 24.5 inch
Waist: 22 inch
Length: 56”

























Reviews
There are no reviews yet.