Don't miss our offers! - up to 20% OFF!
Nina Mclemore Cotton Blazer Size 6 Black White Textured Business Geometric Lined
$64.97 $51.98
Blouse has 2 pockets
Measurements are approximate taken with the garment laying flat,and not stretched
Blouse: Shoulder to shoulder: 32″(16×2) – Pit to pit: 42” (21×2)- Shoulder to cuff: 17”- Length: 21”
Out of stock
| Weight | 2.0 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 15.0 × 12.0 × 2.0 in |
| Outer Shell Material | Cotton |
| Chest | 35 in |
| Closure | Button |
| Occasion | ["Business", "Casual", "Party/Cocktail", "Travel"] |
| Size | 6 |
| Fabric Type | Tweed |
| Accents | Button |
| Vintage | No |
| Personalize | No |
| Department | Women |
| Style | Blazer |
| Features | Lined |
| Season | ["Fall", "Spring", "Summer", "Winter"] |
| Handmade | No |
| Pattern | Geometric |
| Jacket/Coat Length | Regular |
| Sleeve Length | Long Sleeve |
| Garment Care | Dry Clean Only |
| Color | Black-White |
| Lining Material | Silk |
| Fit | Classic |
| Size Type | Regular |
| Type | Blazer |
| Theme | Classic |
| Country/Region of Manufacture | China |
| Item Condition | Pre-owned – Excellent |
| Brand | Nina McLemore |
Blouse has 2 pockets
Measurements are approximate taken with the garment laying flat,and not stretched
Blouse: Shoulder to shoulder: 32″(16×2) – Pit to pit: 42” (21×2)- Shoulder to cuff: 17”- Length: 21”

















Reviews
There are no reviews yet.