Don't miss our offers! - up to 20% OFF!
Suit Studio Polyester Blazer Size 14P White Lined Single Breasted Notch Collar
$27.97 $22.38
Approximate measurement -Garment flat- Measured on one side
Shoulder to shoulder:33’’ (16.5×2)
Armpit to armpit: 42’’ (21×2)
Shoulder to cuff: 23”
Length, from back ofcollar seam to hem: 23.5’’
1 in stock
| Weight | 2.0 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 15.0 × 15.0 × 2.0 in |
| Number of Pieces | 1 Piece |
| Occasion | ["Business", "Party/Cocktail"] |
| Size | 14P |
| Jacket Sleeve Button Style | No Button |
| Size (Women's) | 14P |
| Vintage | No |
| Personalize | No |
| Department | Women |
| Style | Blazer |
| Features | Lined |
| Season | ["Fall", "Spring", "Summer"] |
| Jacket Lapel Style | Notch |
| Handmade | No |
| Jacket/Coat Length | Regular |
| Pattern | Solid |
| Sleeve Length | Long Sleeve |
| Chest Size | 42 In |
| Waist Size | 39 in |
| Garment Care | Dry Clean Only |
| Color | White |
| Lining Material | Acetate |
| Material | 100% Polyester |
| Set Includes | Jacket |
| Fit | Classic |
| Size Type | Petites |
| Type | Blazer |
| Jacket Cut | Single-Breasted |
| Jacket Front Button Style | Three-Button |
| Theme | Classic |
| Item Condition | Pre-owned – Excellent |
| Brand | Suit Studio |
Approximate measurement -Garment flat- Measured on one side
Shoulder to shoulder:33’’ (16.5×2)
Armpit to armpit: 42’’ (21×2)
Shoulder to cuff: 23”
Length, from back ofcollar seam to hem: 23.5’’



















Reviews
There are no reviews yet.