Don't miss our offers! - up to 20% OFF!
New KASPER 1PC Misty Green Polyester Lined Collarless Cocktail Blazer Size 4
$28.97 $23.18
Material: Polyester& Lining: Nylon
Measurements are approximate /taken with the garmentlaying flat, and not stretched
Blazer: Shoulder toshoulder: 31″(15.5×2) – Pit to pit: 35″(17.5×2) – Shoulder to cuff: 24”-Length: 19.5”
1 in stock
| Weight | 2.94 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 15.0 × 12.0 × 2.0 in |
| Outer Shell Material | Polyester |
| Chest | 35 in |
| Closure | Button |
| Occasion | Party/Cocktail |
| Size | 4 |
| Fabric Type | Silk |
| Accents | Bow |
| Vintage | No |
| Personalize | No |
| Department | Women |
| Style | Suit |
| Features | ["Bow", "Lined"] |
| Season | ["Fall", "Spring", "Summer"] |
| Handmade | No |
| Pattern | Solid |
| Jacket/Coat Length | Regular |
| Sleeve Length | Long Sleeve |
| Garment Care | Dry Clean Only |
| Color | Misty Green |
| Lining Material | Nylon |
| Fit | Regular |
| Size Type | Regular |
| Type | Blazer |
| Country/Region of Manufacture | Vietnam |
| Item Condition | New with tags |
| Brand | Kasper |
Material: Polyester& Lining: Nylon
Measurements are approximate /taken with the garmentlaying flat, and not stretched
Blazer: Shoulder toshoulder: 31″(15.5×2) – Pit to pit: 35″(17.5×2) – Shoulder to cuff: 24”-Length: 19.5”















Reviews
There are no reviews yet.