Don't miss our offers! - up to 20% OFF!
Jones New York Midi Dress Size 16 Black Spaghetti Strap Y2K Whimsigoth Ruffle
$34.97 $27.98
Beautiful evening dress with ruffle
Material and lining : Polyester
Armpit to armpit: 41″(20.5×2)
Waist : 39”(19.5×2)
Hips: 52 ”(26×2)
Length:44.5″
1 in stock
| Weight | 2.0 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 12.0 × 12.0 × 2.0 in |
| Pattern | Solid |
| Chest | 41 in |
| Sleeve Length | Sleeveless |
| Closure | Zip |
| Neckline | Cowl Neck |
| Occasion | ["Formal", "Holy Communion", "Party/Cocktail", "Travel", "Wedding"] |
| Size | 16 |
| Garment Care | Dry Clean Only |
| Color | Black |
| Material | Polyester |
| Fabric Type | Chiffon |
| Accents | Ruffle |
| Dress Length | Midi |
| Vintage | No |
| Personalize | No |
| Size Type | Regular |
| Department | Women |
| Waist | 39 in |
| Style | Fit & Flare |
| Theme | ["City", "Classic"] |
| Features | Stretch |
| Season | ["Fall", "Spring"] |
| Handmade | No |
| Item Condition | Pre-owned – Excellent |
| Brand | Jones New York |
Beautiful evening dress with ruffle
Material and lining : Polyester
Armpit to armpit: 41″(20.5×2)
Waist : 39”(19.5×2)
Hips: 52 ”(26×2)
Length:44.5″





















Reviews
There are no reviews yet.