Don't miss our offers! - up to 20% OFF!
Terramina NY Polyester Dress 12 Maroon Fit Flare Formal Party Maxi Bell Sleeves
$67.97 $54.38
Material and lining: Polyester
Measurements areapproximate /taken with the garment laying flat, and not stretched
Shoulder to shoulder: 36”(18×2)-Pit to pit: 42″(21×2) -Waist: 34″ (17×2) – Shoulder to cuff: 17″-Length: 57’’
1 in stock
| Weight | 2.0 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 12.0 × 12.0 × 3.0 in |
| Character | Belle |
| Pattern | Solid |
| Sleeve Length | 3/4 Sleeve |
| Neckline | V-Neck |
| Closure | Zip |
| Occasion | ["Formal", "Holy Communion", "Party/Cocktail", "Wedding"] |
| Size | 12 |
| Garment Care | Machine Washable |
| Color | Maroon |
| Sleeve Type | Bell Sleeve |
| Material | Polyester |
| Fabric Type | Scuba fabric |
| Vintage | No |
| Dress Length | Long |
| Personalize | No |
| Size Type | Regular |
| Department | Women |
| Waist | 28 in |
| Style | ["Fit & Flare", "Maxi"] |
| Features | ["Lightweight", "Stretch"] |
| Country/Region of Manufacture | United States |
| Season | ["Fall", "Spring", "Summer"] |
| Handmade | No |
| Item Condition | Pre-owned – Excellent |
| Brand | Terramina Collection NY |
Material and lining: Polyester
Measurements areapproximate /taken with the garment laying flat, and not stretched
Shoulder to shoulder: 36”(18×2)-Pit to pit: 42″(21×2) -Waist: 34″ (17×2) – Shoulder to cuff: 17″-Length: 57’’























Reviews
There are no reviews yet.