Don't miss our offers! - up to 20% OFF!
LARRY LEVINE 2PC Sage Polyester Lined Single Breasted Cocktail Skirt Suit SZ 10
$48.97 $39.18
Material and lining:Polyester
Suit and Skirt have Lining – Suit has 2pockets
Measurements are approximate /taken with the garmentlaying flat, and not stretched
Suit: Shoulder toshoulder: 32″(16×2) – Pit to pit: 40″(20×2) – Shoulder to cuff: 24” -Length: 29”
Skirt: Waist: 29″(14.5×2)- Hips: 41″(20.5×2) – Length: 24.5”
1 in stock
| Weight | 2.0 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 15.0 × 12.0 × 2.0 in |
| Number of Pieces | 2 Piece |
| Occasion | ["Business", "Party/Cocktail"] |
| Size | 10 |
| Hips | 41 in |
| Jacket Sleeve Button Style | No Button |
| Size (Women's) | 10 |
| Vintage | No |
| Personalize | No |
| Department | Women |
| Style | Skirt Suit |
| Features | ["Lined", "Pleated", "Faux pockets"] |
| Season | ["Fall", "Spring", "Summer"] |
| Jacket Lapel Style | Notch |
| Handmade | No |
| Jacket/Coat Length | Regular |
| Pattern | Floral |
| Sleeve Length | Long Sleeve |
| Chest Size | 40 in |
| Waist Size | 29 in |
| Garment Care | Dry Clean Only |
| Color | Sage |
| Lining Material | 100% Polyester |
| Set Includes | ["Jacket", "Skirt"] |
| Material | 100% Polyester |
| Fit | Classic |
| Size Type | Regular |
| Type | Suit Skirt |
| Jacket Cut | Single-Breasted |
| Jacket Front Button Style | one hook and eye |
| Theme | ["City", "Classic"] |
| Country/Region of Manufacture | Indonesia |
| Item Condition | Pre-owned – Excellent |
| Brand | Larry Levine |
Material and lining:Polyester
Suit and Skirt have Lining – Suit has 2pockets
Measurements are approximate /taken with the garmentlaying flat, and not stretched
Suit: Shoulder toshoulder: 32″(16×2) – Pit to pit: 40″(20×2) – Shoulder to cuff: 24” -Length: 29”
Skirt: Waist: 29″(14.5×2)- Hips: 41″(20.5×2) – Length: 24.5”

























Reviews
There are no reviews yet.