Don't miss our offers! - up to 20% OFF!
Kasper Women Polyester Skirt Suit Size 8P Coral 3 Button Lined Notch Collar 2PC
$46.97 $37.58
Material & Lining: Polyester
Suit and Skirt have Lining – Suit has 2 faux pockets
Measurements are approximate taken with the garment laying flat,and not stretched
Suit: Shoulder to shoulder: 30″(15×2) – Pit to pit: 38″(19×2)- Shoulder to cuff: 23”- Length: 24”
Skirt: Waist: 29″(14.5×2) – Hips: 39″(19.5×2) – Length:22” – Interior Hem: 1.5″
Out of stock
| Weight | 2.0 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 15.0 × 12.0 × 2.0 in |
| Number of Pieces | 2 Piece |
| Occasion | ["Christening", "Party/Cocktail", "Wedding"] |
| Size | 8P |
| Jacket Sleeve Button Style | One-Button |
| Vintage | No |
| Personalize | No |
| Department | Women |
| Style | Skirt Suit |
| Features | Lined |
| Season | ["Fall", "Spring", "Summer"] |
| Jacket Lapel Style | Notch |
| Handmade | No |
| Jacket/Coat Length | Regular |
| Pattern | Solid |
| Sleeve Length | Long Sleeve |
| Chest Size | 38 in |
| Waist Size | 29 in |
| Garment Care | Dry Clean Only |
| Color | Coral |
| Lining Material | 100% Polyester |
| Material | 100% Polyester |
| Set Includes | ["Jacket", "Skirt"] |
| Fit | Classic |
| Size Type | Petites |
| Type | Suit Skirt |
| Jacket Cut | Single-Breasted |
| Jacket Front Button Style | Three-Button |
| Hip Size | 39 In |
| Theme | Classic |
| Country/Region of Manufacture | Philippines |
| Item Condition | Pre-owned – Excellent |
| Brand | Kasper |
Material & Lining: Polyester
Suit and Skirt have Lining – Suit has 2 faux pockets
Measurements are approximate taken with the garment laying flat,and not stretched
Suit: Shoulder to shoulder: 30″(15×2) – Pit to pit: 38″(19×2)- Shoulder to cuff: 23”- Length: 24”
Skirt: Waist: 29″(14.5×2) – Hips: 39″(19.5×2) – Length:22” – Interior Hem: 1.5″

























Reviews
There are no reviews yet.