Don't miss our offers! - up to 20% OFF!
Levine Classics Women Pant Suit Skirt Size 12 Brown Polyester Blend 3Piece Lined
$49.97 $39.98
Material: Rayon-Polyester-Spandex / Lining:Polyester
Measurements are approximate
Suit: Shoulder toshoulder: 35″(17.5×2) – Pit to pit: 43″(21.5×2) – Shoulder to cuff: 24.5”-Length:23”
Skirt: Waist: 33″(16.5×2)- Hips: 42″(21×2) – Length: 23.5”
Pant: Waist: 34″(17×2)– Rise: 13.5” -Inseam: 31.5″ – Length: 43’’
1 in stock
| Weight | 3.0 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 15.0 × 14.0 × 4.0 in |
| Number of Pieces | 3 Piece |
| Occasion | ["Business", "Christening", "Party/Cocktail"] |
| Size | 12 |
| Jacket Sleeve Button Style | No Button |
| Size (Women's) | 12 |
| Vintage | No |
| Rise | 13.5 in |
| Personalize | No |
| Department | Women |
| Inseam | 31.5 in |
| Style | Suit Skirt Pant |
| Features | Lined |
| Season | ["Fall", "Spring", "Summer"] |
| Jacket Lapel Style | Notch |
| Handmade | No |
| Pattern | Solid |
| Jacket/Coat Length | Regular |
| Sleeve Length | Long Sleeve |
| Chest Size | 47 in |
| Garment Care | Dry Clean Only |
| Waist Size | 34 in |
| Color | Brown |
| Lining Material | 100% Polyester |
| Material | Polyester – Rayon-Spandex |
| Front Type | Flat Front |
| Set Includes | ["Jacket", "Pants", "Skirt"] |
| Modified Item | No |
| Jacket Vent Style | Ventless |
| Lined | Yes |
| Fit | Regular |
| Size Type | Regular |
| Type | Suit Skirt Pant |
| Jacket Cut | Single-Breasted |
| Leg Style | Straight |
| Jacket Front Button Style | Two-Button |
| Hip Size | 42 in |
| Theme | ["City", "Classic"] |
| Country/Region of Manufacture | China |
| Item Condition | Pre-owned – Good |
| Brand | Levine Classics |
Material: Rayon-Polyester-Spandex / Lining:Polyester
Measurements are approximate
Suit: Shoulder toshoulder: 35″(17.5×2) – Pit to pit: 43″(21.5×2) – Shoulder to cuff: 24.5”-Length:23”
Skirt: Waist: 33″(16.5×2)- Hips: 42″(21×2) – Length: 23.5”
Pant: Waist: 34″(17×2)– Rise: 13.5” -Inseam: 31.5″ – Length: 43’’



























Reviews
There are no reviews yet.