Don't miss our offers! - up to 20% OFF!
Sean John Men Cotton Denim Jeans Jacket Size 6XB Blue Button Up Collared Hip Hop
$72.97 $58.38
Material: Cotton
Measurements are approximate
Shoulder to shoulder: 57″(28.5×2) – Pit to pit: 66″(33×2) – Shoulder to cuff: 29.5” – Length: 38.5”
Out of stock
| Weight | 4.0 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 12.0 × 12.0 × 4.0 in |
| Outer Shell Material | Cotton |
| Closure | Button |
| Occasion | Casual |
| Size | 6XB |
| Fabric Type | Denim |
| Accents | Button |
| Vintage | No |
| Personalize | No |
| Department | Men |
| Collar Style | Button-Down |
| Style | Biker – Motorcycle Jacket |
| Features | ["All Seasons", "Collared", "Pockets"] |
| Season | ["Fall", "Spring", "Summer"] |
| Handmade | No |
| Pattern | Solid |
| Jacket/Coat Length | Regular |
| Sleeve Length | Long Sleeve |
| Chest Size | 66 in |
| Garment Care | Machine Washable |
| Color | Blue |
| Lining Material | Cotton |
| Fit | Regular |
| Size Type | Big & Tall |
| Type | Jacket |
| Theme | Hip Hop |
| Country/Region of Manufacture | China |
| Item Condition | New with tags |
| Brand | Sean John |
Material: Cotton
Measurements are approximate
Shoulder to shoulder: 57″(28.5×2) – Pit to pit: 66″(33×2) – Shoulder to cuff: 29.5” – Length: 38.5”





















Reviews
There are no reviews yet.