Don't miss our offers! - up to 20% OFF!
Pronto Uomo Men 100% Cashmere Sport Coat Blazer Size 46R Black 2 Button
$68.97 $55.18
Material: Cashmere
Suit has Lining – Suit has 3 pockets
Measurements are approximate taken with the garmentlaying flat, and not stretched
Shoulder to shoulder: 40″(20×2) – Pit to pit: 49″(24.5×2)- Shoulder to cuff: 24.5”- Length: 32”
1 in stock
| Weight | 2.0 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 15.0 × 5.0 × 3.0 in |
| Outer Shell Material | Cashmere |
| Jacket/Coat Length | Regular |
| Pattern | Solid |
| Closure | Button |
| Occasion | ["Business", "Casual", "Formal", "Party/Cocktail"] |
| Chest Size | 46 in |
| Garment Care | Dry Clean Only |
| Size | 46 |
| Color | Black |
| Accents | Button |
| Vintage | No |
| Personalize | No |
| Fit | Regular |
| Size Type | Regular |
| Department | Men |
| Type | Blazer |
| Theme | ["Classic", "Sports"] |
| Style | Suit |
| Features | Pockets |
| Season | ["Fall", "Spring", "Winter"] |
| Country/Region of Manufacture | Canada |
| Handmade | No |
| Item Condition | Pre-owned – Good |
| Brand | Pronto Uomo |
Material: Cashmere
Suit has Lining – Suit has 3 pockets
Measurements are approximate taken with the garmentlaying flat, and not stretched
Shoulder to shoulder: 40″(20×2) – Pit to pit: 49″(24.5×2)- Shoulder to cuff: 24.5”- Length: 32”



























Reviews
There are no reviews yet.