Don't miss our offers! - up to 20% OFF!
TAHARI Viscose Polyester Stretch Pant Suit 14 Gray Striped Peak Collar 2PC
$46.97 $37.58
Material: Viscose- Polyester–Spandex & Lining: Polyester
Suit and Pant haveLining – Suit has faux pockets – Pants has 2 side pockets
Measurements areapproximate /taken with the garment laying flat, and not stretched
Suit: Shoulder toshoulder: 33″(16.5×2) – Pit to pit: 42″(21×2) – Shoulder to cuff: 24.5”-Length: 27”
Pant: Waist: 36″(18×2)– Rise: 14” -Inseam: 33″ – Length: 44”
Out of stock
| Weight | 2.0 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 15.0 × 12.0 × 2.0 in |
| Number of Pieces | 2 Piece |
| Occasion | Business |
| Size | 14 |
| Jacket Sleeve Button Style | One-Button |
| Vintage | No |
| Rise | 12 In |
| Personalize | No |
| Department | Women |
| Inseam | 35 in |
| Style | Pant Suit |
| Features | Stretch |
| Season | ["Fall", "Spring", "Summer"] |
| Jacket Lapel Style | Notch |
| Handmade | No |
| Jacket/Coat Length | Regular |
| Pattern | Striped |
| Sleeve Length | Long Sleeve |
| Chest Size | 41 in |
| Waist Size | 36 in |
| Garment Care | Dry Clean Only |
| Lining Material | Polyester |
| Color | Gray |
| Front Type | Flat Front |
| Set Includes | ["Jacket", "Pants"] |
| Material | Viscose-Polyester-Stretch |
| Fit | Classic |
| Size Type | Regular |
| Type | Suit Pants |
| Jacket Cut | Single-Breasted |
| Leg Style | Straight |
| Jacket Front Button Style | One-Button |
| Country/Region of Manufacture | China |
| Item Condition | Pre-owned – Good |
| Brand | Tahari |
Material: Viscose- Polyester–Spandex & Lining: Polyester
Suit and Pant haveLining – Suit has faux pockets – Pants has 2 side pockets
Measurements areapproximate /taken with the garment laying flat, and not stretched
Suit: Shoulder toshoulder: 33″(16.5×2) – Pit to pit: 42″(21×2) – Shoulder to cuff: 24.5”-Length: 27”
Pant: Waist: 36″(18×2)– Rise: 14” -Inseam: 33″ – Length: 44”



























Reviews
There are no reviews yet.