Don't miss our offers! - up to 20% OFF!
Le Suit Polyester Pant Suit Size 10 Sand Striped Peak Collar Business 2PC New
$72.97 $58.38
Material & Lining: Polyester
Suit and Pant have Lining – Suit has 2 faux pockets
Measurements areapproximate /taken with the garment laying flat, and not stretched
Suit: Shoulder to shoulder: 32″(16×2) – Pit to pit: 40″(20×2)- Shoulder to cuff: 23.5”- Length: 24”
Pant: Waist: 34″(17×2) – Rise: 13” -Inseam: 30″ – Length:42” – Leg Opening: 9.5″
1 in stock
| Weight | 2.0 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 15.0 × 12.0 × 2.0 in |
| Number of Pieces | 2 Piece |
| Occasion | ["Business", "Casual", "Workwear"] |
| Size | 10 |
| Jacket Sleeve Button Style | No Button |
| Fabric Type | Twill |
| Size (Women's) | 10 |
| Vintage | No |
| Rise | 13 in |
| Personalize | No |
| Department | Women |
| Inseam | 30 in |
| Style | Pant Suit |
| Features | Lined |
| Season | ["Fall", "Spring", "Summer"] |
| Jacket Lapel Style | Peak |
| Handmade | No |
| Jacket/Coat Length | Regular |
| Pattern | Striped |
| Sleeve Length | Long Sleeve |
| Chest Size | 40 in |
| Garment Care | Dry Clean Only |
| Waist Size | 34 in |
| Color | Beige |
| Lining Material | 100% Polyester |
| Material | 100% Polyester |
| Set Includes | ["Jacket", "Pants"] |
| Fit | Classic |
| Size Type | Regular |
| Type | Pants Suit |
| Jacket Cut | Single-Breasted |
| Jacket Front Button Style | One-Button |
| Theme | ["City", "Classic"] |
| Country/Region of Manufacture | Vietnam |
| Item Condition | New with tags |
| Brand | Le Suit |
Material & Lining: Polyester
Suit and Pant have Lining – Suit has 2 faux pockets
Measurements areapproximate /taken with the garment laying flat, and not stretched
Suit: Shoulder to shoulder: 32″(16×2) – Pit to pit: 40″(20×2)- Shoulder to cuff: 23.5”- Length: 24”
Pant: Waist: 34″(17×2) – Rise: 13” -Inseam: 30″ – Length:42” – Leg Opening: 9.5″























Reviews
There are no reviews yet.