Don't miss our offers! - up to 20% OFF!
KASPER Rayon Polyester Cotton Skirt Suit Size 4 Beige 3/4 Sleeves 2PC Lined New
$76.97 $61.58
Material: Rayon-Cotton-Polyester & Lining: Acetate
Suit and Skirt have Lining – Suit has 4 faux pockets
Measurements are approximate /taken with the garment laying flat, and not stretched
Suit: Shoulder to shoulder: 30″(15×2) – Pit to pit: 36″(18×2)
– Shoulder to cuff: 19”- Length: 21”
Skirt: Waist: 28″(14×2) – Hips: 37″(18.5×2) – Length: 24”
– Interior Hem: 1.5″
1 in stock
| Weight | 2.0 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 15.0 × 12.0 × 2.0 in |
| Country of Origin | China |
| Number of Pieces | 2 Piece |
| Occasion | ["Business", "Christening", "Party/Cocktail"] |
| Size | 4 |
| Jacket Sleeve Button Style | No Button |
| Fabric Type | Blended Fabric |
| Size (Women's) | 4 |
| Vintage | No |
| Personalize | No |
| Department | Women |
| Style | Skirt Suit |
| Features | ["Lined", "Faux pockets"] |
| Season | ["Fall", "Spring", "Summer"] |
| Jacket Lapel Style | Collarless |
| Handmade | No |
| Jacket/Coat Length | Regular |
| Pattern | Floral |
| Sleeve Length | 3/4 Sleeve |
| Chest Size | 36 In |
| Waist Size | 28 in |
| Garment Care | Dry Clean Only |
| Color | Almond |
| Lining Material | Acetate |
| Material | Polyester-Rayon-Cotton |
| Front Type | Flat Front |
| Set Includes | ["Jacket", "Skirt"] |
| Jacket Vent Style | Ventless |
| Fit | Classic |
| Size Type | Regular |
| Type | Suit Skirt |
| Jacket Cut | Single-Breasted |
| Jacket Front Button Style | Four-Button |
| Hip Size | 37in |
| Theme | ["City", "Classic", "Elegant"] |
| Item Condition | New with tags |
| Brand | Kasper |
Material: Rayon-Cotton-Polyester & Lining: Acetate
Suit and Skirt have Lining – Suit has 4 faux pockets
Measurements are approximate /taken with the garment laying flat, and not stretched
Suit: Shoulder to shoulder: 30″(15×2) – Pit to pit: 36″(18×2)
– Shoulder to cuff: 19”- Length: 21”
Skirt: Waist: 28″(14×2) – Hips: 37″(18.5×2) – Length: 24”
– Interior Hem: 1.5″

























Reviews
There are no reviews yet.