Don't miss our offers! - up to 20% OFF!
Kasper Women Linen Rayon Skirt Size 2P Suit Size 4P Brown Lined Flared 2 Piece
$33.97 $27.18
Material: Rayon-Linen& Lining: Polyester
Suit and Skirt haveLining – Suit has 2 pockets
Measurements are approximate / taken with the garmentlaying flat, and not stretched
Suit: Shoulder toshoulder: 30″(15×2) – Pit to pit: 36″(18×2) – Shoulder to cuff:22.5”- Length: 20.5”
Skirt: Waist: 27″(13.5×2)- Hips: 38″(19×2) – Length: 23”
1 in stock
| Weight | 2.0 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 15.0 × 15.0 × 2.0 in |
| Number of Pieces | 2 Piece |
| Occasion | ["Business", "Party/Cocktail"] |
| Hips | 38 in |
| Size | 2P-4P |
| Jacket Sleeve Button Style | No Button |
| Fabric Type | Blended Fabric |
| Vintage | No |
| Personalize | No |
| Department | Women |
| Style | Skirt Suit |
| Features | ["Lined", "pockets"] |
| Season | ["Fall", "Spring", "Summer"] |
| Jacket Lapel Style | Notch |
| Handmade | No |
| Jacket/Coat Length | Regular |
| Pattern | Solid |
| Sleeve Length | Long Sleeve |
| Chest Size | 36 In |
| Waist Size | 27 in |
| Garment Care | Dry Clean Only |
| Color | Brown |
| Lining Material | 100% Polyester |
| Material | Linen |
| Set Includes | ["Jacket", "Skirt"] |
| Modified Item | No |
| Lined | Yes |
| Fit | Classic |
| Size Type | Petites |
| Type | Suit Skirt |
| Jacket Cut | Single-Breasted |
| Jacket Front Button Style | Two-Button |
| Theme | Classic |
| Country/Region of Manufacture | Vietnam |
| Item Condition | Pre-owned – Good |
| Brand | Kasper |
Material: Rayon-Linen& Lining: Polyester
Suit and Skirt haveLining – Suit has 2 pockets
Measurements are approximate / taken with the garmentlaying flat, and not stretched
Suit: Shoulder toshoulder: 30″(15×2) – Pit to pit: 36″(18×2) – Shoulder to cuff:22.5”- Length: 20.5”
Skirt: Waist: 27″(13.5×2)- Hips: 38″(19×2) – Length: 23”

























Reviews
There are no reviews yet.