Don't miss our offers! - up to 20% OFF!
New TAHARI ASL Multicolor Tweed Metallic Lined Collarless Blazer Suit Size 10P
$48.97 $39.18
Material: Acrylic-Polyester-Viscose-Metallic& Lining: Polyester-Spandex
Jacket has Lining –Jacket has 4 zipped pockets
Measurements are approximate /taken with the garmentlaying flat, and not stretched
Jacket: Shoulder toshoulder: 31″(15.5×2) – Pit to pit: 39″(19.5×2) – Shoulder to cuff: 23.5”-Length: 32”
1 in stock
| Weight | 2.0 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 15.0 × 12.0 × 2.0 in |
| Outer Shell Material | Acrylic-Viscose-Polyester-Metallic |
| Chest | 39 in |
| Closure | Zipper |
| Occasion | Party/Cocktail |
| Size | 10P |
| Fabric Type | Tweed |
| Accents | Metallic |
| Vintage | No |
| Personalize | No |
| Department | Women |
| Waist | 37 in |
| Style | Suit |
| Features | Zipper |
| Season | ["Fall", "Spring", "Winter"] |
| Handmade | No |
| Pattern | Multicolor |
| Jacket/Coat Length | Regular |
| Sleeve Length | Long Sleeve |
| Garment Care | Dry Clean Only |
| Color | Multicolor |
| Lining Material | Polyester-Spandex |
| Fit | Classic |
| Size Type | Petites |
| Type | Blazer |
| Item Condition | New with tags |
| Brand | TAHARI ASL |
Material: Acrylic-Polyester-Viscose-Metallic& Lining: Polyester-Spandex
Jacket has Lining –Jacket has 4 zipped pockets
Measurements are approximate /taken with the garmentlaying flat, and not stretched
Jacket: Shoulder toshoulder: 31″(15.5×2) – Pit to pit: 39″(19.5×2) – Shoulder to cuff: 23.5”-Length: 32”





















Reviews
There are no reviews yet.