Don't miss our offers! - up to 20% OFF!
SAKS FIFTH AVENUE Black Tweed Open Front Zip Pockets Blazer Size XL
$38.97 $31.18
Material: Polyester -Lining: Cotton
Blazer has Lining – Blazer has 2 front pockets
Measurementsare approximate /taken with the garment laying flat, and not stretched
Blazer: Shoulder toshoulder: 32″(16×2) – Pit to pit: 45″(22.5×2) – Shoulder to cuff:25”- Length: 21”
Out of stock
| Weight | 2.0 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 15.0 × 12.0 × 2.0 in |
| Outer Shell Material | Tweed |
| Pattern | Solid |
| Jacket/Coat Length | Regular |
| Chest | 45 in |
| Sleeve Length | Long Sleeve |
| Closure | Open Front |
| Occasion | ["Business", "Party/Cocktail"] |
| Garment Care | Dry Clean Only |
| Size | XL |
| Color | Black |
| Lining Material | 100% Cotton |
| Accents | Lined |
| Vintage | No |
| Fit | Classic |
| Personalize | No |
| Size Type | Regular |
| Department | Women |
| Type | Blazer |
| Style | Blazer |
| Features | ["Beaded", "Lined", "Zipped Pockets"] |
| Season | ["Fall", "Spring", "Summer"] |
| Handmade | No |
| Item Condition | Pre-owned – Excellent |
| Brand | Sack Fifth Avenue |
Material: Polyester -Lining: Cotton
Blazer has Lining – Blazer has 2 front pockets
Measurementsare approximate /taken with the garment laying flat, and not stretched
Blazer: Shoulder toshoulder: 32″(16×2) – Pit to pit: 45″(22.5×2) – Shoulder to cuff:25”- Length: 21”

















Reviews
There are no reviews yet.