Don't miss our offers! - up to 20% OFF!
New CALVIN KLEIN Sage Green Polyester Stretch Blend Mid Length Blazer Size 22W
$55.97 $44.78
Material: Spandex-Rayon-Polyester& Lining: Polyester
Blazer has Lining –Blazer has 4 faux pockets
Measurements are approximate /taken with the garmentlaying flat, and not stretched
Blazer: Shoulder toshoulder: 36″(18×2) – Pit to pit: 54″(27×2) – Shoulder to cuff: 24.5”-Length: 31.5”
1 in stock
| Weight | 3.0 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 15.0 × 12.0 × 2.0 in |
| Outer Shell Material | Polyester-Rayon-Spandex |
| Chest | 56 in |
| Closure | Button |
| Occasion | ["Business", "Party/Cocktail"] |
| Size | 22W |
| Accents | Button |
| Vintage | No |
| Personalize | No |
| Department | Women |
| Style | Suit-Blazer |
| Features | ["Lined", "Stretch"] |
| Season | ["Fall", "Spring", "Summer"] |
| Handmade | No |
| Jacket/Coat Length | Mid-Length |
| Pattern | Solid |
| Sleeve Length | Long Sleeve |
| Garment Care | Dry Clean Only |
| Color | Green |
| Lining Material | Polyester |
| Fit | Classic |
| Size Type | Plus |
| Type | Blazer |
| Theme | ["City", "Classic"] |
| Country/Region of Manufacture | Vietnam |
| Item Condition | New with tags |
| Brand | Calvin Klein |
Material: Spandex-Rayon-Polyester& Lining: Polyester
Blazer has Lining –Blazer has 4 faux pockets
Measurements are approximate /taken with the garmentlaying flat, and not stretched
Blazer: Shoulder toshoulder: 36″(18×2) – Pit to pit: 54″(27×2) – Shoulder to cuff: 24.5”-Length: 31.5”























Reviews
There are no reviews yet.