Don't miss our offers! - up to 20% OFF!
J.CREW Wool Viscose Blend Women Blazer Size 4 Navy Blue Business Blazer
$49.00 $39.20
Suit is lined – Suit has a vent-2 faux pockets
Measurements are approximate
Shoulder to shoulder: 29″(14.5×2) – Pit to pit: 35″(17.5×2)
Shoulder to cuff:23.5” – Length:23”
1 in stock
| Weight | 2.0 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 15.0 × 12.0 × 2.0 in |
| Country of Origin | China |
| Pattern | Solid |
| Outer Shell Material | Wool-Viscose-Polyester |
| Jacket/Coat Length | Regular |
| Chest | 35 in |
| Sleeve Length | Long Sleeve |
| Closure | Button |
| Occasion | Business |
| Size | 4 |
| Garment Care | Dry Clean Only |
| Color | Navy Blue |
| Lining Material | Polyester |
| Fabric Type | Twill |
| Accents | Button |
| Vintage | No |
| Fit | Classic |
| Size Type | Regular |
| Type | Blazer |
| Department | Women |
| Style | Suit |
| Theme | Classic |
| Features | ["Lined", "Stretch"] |
| Season | ["Fall", "Spring", "Summer"] |
| Item Condition | Pre-owned – Excellent |
| Brand | J.CREW |
Suit is lined – Suit has a vent-2 faux pockets
Measurements are approximate
Shoulder to shoulder: 29″(14.5×2) – Pit to pit: 35″(17.5×2)
Shoulder to cuff:23.5” – Length:23”























Reviews
There are no reviews yet.