Don't miss our offers! - up to 20% OFF!
Lauren Ralph Lauren Pure Wool Pea Coat Double Breasted 6P Gray Black Houndstooth
$78.97 $63.18
Blazer has 2 pockets / Material: Pure Wool
Approximate measurement -Garment flat- Measured on one side
Shoulder to shoulder: 32’’(16×2)
Armpit to armpit: 36″(18×2)
Sleeve, shoulder to cuff:22”
Length, from back of collarseam to hem:22″
1 in stock
| Weight | 2.0 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 15.0 × 12.0 × 2.0 in |
| Outer Shell Material | 100% Wool |
| Chest | 36 in |
| Closure | Button |
| Occasion | ["Business", "Casual", "Party/Cocktail"] |
| Size | 6P |
| Fabric Type | Knit |
| Accents | Double breasted |
| Vintage | No |
| Personalize | No |
| Department | Women |
| Style | Pea Coat |
| Features | ["Inner Pockets", "Lined"] |
| Season | ["Fall", "Spring", "Winter"] |
| Handmade | No |
| Pattern | houndstooth |
| Jacket/Coat Length | Regular |
| Sleeve Length | Long Sleeve |
| Garment Care | Dry Clean Only |
| Color | Green |
| Fit | Classic |
| Size Type | Regular |
| Type | Coat |
| Theme | Classic |
| Country/Region of Manufacture | United States |
| Item Condition | Pre-owned – Excellent |
| Brand | Lauren Ralph Lauren |
Blazer has 2 pockets / Material: Pure Wool
Approximate measurement -Garment flat- Measured on one side
Shoulder to shoulder: 32’’(16×2)
Armpit to armpit: 36″(18×2)
Sleeve, shoulder to cuff:22”
Length, from back of collarseam to hem:22″

























Reviews
There are no reviews yet.