Don't miss our offers! - up to 20% OFF!
J.CREW 1035 Super 120’s Blazer Size 10T Gray Striped Lined 1 vent Business
$36.97 $29.58
Material: Wool-Polyester & Lining: Polyester-Spandex
Blazer has 2 pockets and 1 vent
Measurements areapproximate /taken with the garment laying flat, and not stretched
Shoulder to shoulder: 30″(15×2) – Pit to pit: 37″(18.5×2)- Shoulder to cuff: 26” – Length: 26”
Out of stock
| Weight | 2.0 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 15.0 × 12.0 × 2.0 in |
| Outer Shell Material | Wool-Polyester |
| Chest | 37 in |
| Closure | Button |
| Occasion | Business |
| Size | 10T |
| Fabric Type | Twill |
| Accents | Button |
| Vintage | No |
| Personalize | No |
| Department | Women |
| Style | Suit |
| Features | ["Lined", "Stretch"] |
| Season | ["Fall", "Spring", "Summer"] |
| Handmade | No |
| Pattern | Striped |
| Jacket/Coat Length | Regular |
| Sleeve Length | Long Sleeve |
| Garment Care | Dry Clean Only |
| Color | Gray |
| Lining Material | Polyester |
| Fit | Classic |
| Size Type | Tall |
| Type | Blazer |
| Theme | Classic |
| Country/Region of Manufacture | China |
| Item Condition | Pre-owned – Excellent |
| Brand | J.CREW |
Material: Wool-Polyester & Lining: Polyester-Spandex
Blazer has 2 pockets and 1 vent
Measurements areapproximate /taken with the garment laying flat, and not stretched
Shoulder to shoulder: 30″(15×2) – Pit to pit: 37″(18.5×2)- Shoulder to cuff: 26” – Length: 26”

















Reviews
There are no reviews yet.