Don't miss our offers! - up to 20% OFF!
Lauren Ralph Lauren Men Wool Blazer Size 46R Gray Striped Business 2 Button Vent
$69.97 $55.98
Material: Wool
Suit has Lining – Suit has 2 inner pockets and 2 inner pocket
Measurements are approximate taken with the garment laying flat,and not stretched
Shoulder to shoulder: 39″(19.5×2) – Pit to pit:48″(24×2) – Shoulder to cuff: 23.5”- Length: 32”
1 in stock
| Weight | 2.0 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 15.0 × 5.0 × 3.0 in |
| Country of Origin | Canada |
| Outer Shell Material | Wool |
| Jacket/Coat Length | Regular |
| Pattern | Striped |
| Closure | Button |
| Occasion | ["Business", "Casual", "Formal", "Party/Cocktail", "Travel"] |
| Chest Size | 47 in |
| Size | 46 |
| Garment Care | Dry Clean Only |
| Color | Gray |
| Accents | Vent |
| Vintage | No |
| Personalize | No |
| Fit | Classic |
| Size Type | Regular |
| Department | Men |
| Type | Blazer |
| Collar Style | Notch |
| Style | Suit |
| Theme | Classic |
| Features | ["All Seasons", "Lightweight", "Lined"] |
| Season | ["Fall", "Spring", "Summer", "Winter"] |
| Handmade | No |
| Item Condition | Pre-owned – Excellent |
| Brand | Lauren Ralph Lauren |
Material: Wool
Suit has Lining – Suit has 2 inner pockets and 2 inner pocket
Measurements are approximate taken with the garment laying flat,and not stretched
Shoulder to shoulder: 39″(19.5×2) – Pit to pit:48″(24×2) – Shoulder to cuff: 23.5”- Length: 32”























Reviews
There are no reviews yet.