Don't miss our offers! - up to 20% OFF!
Tahari ASL Viscose Blend Skirt Suit 12P Gray Ruffle Bell Sleeves Striped 2PC
$53.97 $43.18
Material; Polyester-Viscose-Elastane & Lining: Polyester-Elastane
Suit and Skirt have Lining – Suit has 2 pockets- Shoulder pads
Measurements areapproximate taken with the garment laying flat, and not stretched
Suit: Shoulder to shoulder: 32″(16×2) – Pit to pit: 40″(20×2)- Shoulder to cuff: 21”- Length: 22”
Skirt: Waist: 33″(16.5×2) – Hips: 42″(21×2) – Length: 19”
1 in stock
| Weight | 2.0 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 15.0 × 15.0 × 2.0 in |
| Country of Origin | China |
| Number of Pieces | 2 Piece |
| Occasion | ["Business", "Party/Cocktail"] |
| Size | 12P |
| Jacket Sleeve Button Style | No Button |
| Fabric Type | Blended Fabric |
| Size (Women's) | 12P |
| Vintage | No |
| Personalize | No |
| Department | Women |
| Style | Skirt Suit |
| Features | Lined |
| Season | ["Fall", "Spring", "Summer"] |
| Jacket Lapel Style | Notch |
| Handmade | No |
| Jacket/Coat Length | Regular |
| Pattern | Striped |
| Sleeve Length | 3/4 Sleeve |
| Chest Size | 40 in |
| Waist Size | 33 in |
| Garment Care | Dry Clean Only |
| Color | Gray |
| Lining Material | Polyester-Stretch |
| Material | Viscose-Polyester-Stretch |
| Front Type | Flat Front |
| Set Includes | ["Jacket", "Skirt"] |
| Jacket Vent Style | Ventless |
| Lined | Yes |
| Fit | Classic |
| Size Type | Regular |
| Type | Suit Skirt |
| Jacket Cut | Single-Breasted |
| Jacket Front Button Style | Two-Button |
| Hip Size | 42 in |
| Theme | Classic |
| Item Condition | Pre-owned – Excellent |
| Brand | Tahari |
Material; Polyester-Viscose-Elastane & Lining: Polyester-Elastane
Suit and Skirt have Lining – Suit has 2 pockets- Shoulder pads
Measurements areapproximate taken with the garment laying flat, and not stretched
Suit: Shoulder to shoulder: 32″(16×2) – Pit to pit: 40″(20×2)- Shoulder to cuff: 21”- Length: 22”
Skirt: Waist: 33″(16.5×2) – Hips: 42″(21×2) – Length: 19”





























Reviews
There are no reviews yet.