Don't miss our offers! - up to 20% OFF!
Le Suit Polyester Skirt Suit Size 18W Yellow Gold Collarless 3/4 Sleeves 2PC New
$67.97 $54.38
Material and lining: Polyester
Suit and Skirt have Lining – Skirt has elastic on waist
Measurements are approximate / taken with the garment laying flat, and not stretched
Suit: Shoulder to shoulder: 35″(17.5×2) – Pit to pit: 49″(24.5×2) – Shoulder to cuff: 21”- Length: 25”
Skirt: Waist: 40″(20×2) – Hips: 49″(24.5×2) – Length: 27.5”
1 in stock
| Weight | 3.0 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 15.0 × 15.0 × 2.0 in |
| Number of Pieces | 2 Piece |
| Occasion | ["Business", "Party/Cocktail"] |
| Size | 18W |
| Hips | 49 in |
| Jacket Sleeve Button Style | No Button |
| Vintage | No |
| Personalize | No |
| Department | Women |
| Style | Skirt Suit |
| Features | ["Lined", "Faux pockets"] |
| Season | ["Fall", "Spring", "Summer"] |
| Jacket Lapel Style | Collarless |
| Handmade | No |
| Jacket/Coat Length | Regular |
| Sleeve Length | 3/4 Sleeve |
| Chest Size | 49 in |
| Waist Size | 40 in |
| Garment Care | Dry Clean Only |
| Color | Yellow |
| Lining Material | 100% Polyester |
| Material | 100% Polyester |
| Set Includes | ["Jacket", "Skirt"] |
| Fit | Classic |
| Size Type | Plus |
| Type | Skirt Suit |
| Jacket Cut | Single-Breasted |
| Jacket Front Button Style | Three-Button |
| Theme | ["City", "Classic", "Elegant"] |
| Country/Region of Manufacture | Vietnam |
| Item Condition | New without tags |
| Brand | Le Suit |
Material and lining: Polyester
Suit and Skirt have Lining – Skirt has elastic on waist
Measurements are approximate / taken with the garment laying flat, and not stretched
Suit: Shoulder to shoulder: 35″(17.5×2) – Pit to pit: 49″(24.5×2) – Shoulder to cuff: 21”- Length: 25”
Skirt: Waist: 40″(20×2) – Hips: 49″(24.5×2) – Length: 27.5”





























Reviews
There are no reviews yet.