Don't miss our offers! - up to 20% OFF!
Le Suit Women Polyester Rayon Skirt Suit Size 8 Beige White Business Career 2PC
$48.97 $39.18
Material:Rayon-Polyester & Lining: Polyester / Suit and Skirt have Lining
Measurements are approximate taken with the garmentlaying flat, and not stretched
Suit: Shoulder toshoulder: 32″(16×2) – Pit to pit: 38″(19×2) – Shoulder to cuff:23.5”- Length: 23”
Skirt: Waist: 28″(14×2)- Hips: 39″(19.5×2) – Length: 25.5” – Interior Hem: 1.5″
1 in stock
| Weight | 2.0 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 15.0 × 12.0 × 2.0 in |
| Country of Origin | Vietnam |
| Number of Pieces | 2 Piece |
| Occasion | ["Business", "Christening", "Party/Cocktail"] |
| Size | 8 |
| Hips | 39 in |
| Jacket Sleeve Button Style | No Button |
| Fabric Type | Rayon |
| Size (Women's) | 8 |
| Vintage | No |
| Personalize | No |
| Department | Women |
| Style | Skirt Suit |
| Features | Lined |
| Season | ["Fall", "Spring", "Summer"] |
| Jacket Lapel Style | Collarless |
| Handmade | No |
| Jacket/Coat Length | Regular |
| Sleeve Length | Long Sleeve |
| Chest Size | 38 in |
| Garment Care | Dry Clean Only |
| Waist Size | 28 in |
| Color | Beige-White |
| Lining Material | Polyester |
| Material | 100% Polyester |
| Set Includes | ["Jacket", "Skirt"] |
| Fit | Regular |
| Size Type | Regular |
| Type | Skirt Suit |
| Jacket Cut | Single-Breasted |
| Jacket Front Button Style | Four-Button |
| Theme | ["City", "Classic"] |
| Item Condition | Pre-owned – Excellent |
| Brand | Le Suit |
Material:Rayon-Polyester & Lining: Polyester / Suit and Skirt have Lining
Measurements are approximate taken with the garmentlaying flat, and not stretched
Suit: Shoulder toshoulder: 32″(16×2) – Pit to pit: 38″(19×2) – Shoulder to cuff:23.5”- Length: 23”
Skirt: Waist: 28″(14×2)- Hips: 39″(19.5×2) – Length: 25.5” – Interior Hem: 1.5″























Reviews
There are no reviews yet.