Don't miss our offers! - up to 20% OFF!
Biacci Women Polyester Skirt Suit Size 6 Gray Lined Peak Collar 2PC Career
$46.97 $37.58
Material & Lining: Polyester
Suit and Pant have Lining – Suit has pockets
Measurements are approximate taken with the garment laying flat,and not stretched
Suit: Shoulder to shoulder: 29″(14.5×2) – Pit to pit: 36″(18×2)- Shoulder to cuff: 23”- Length: 20.5”
Skirt: Waist: 28″(14×2) – Hips: 38″(19×2) – Length: 21.5”- Interior Hem: 1.5″
1 in stock
| Weight | 2.0 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 12.0 × 12.0 × 2.0 in |
| Number of Pieces | 2 Piece |
| Occasion | ["Business", "Christening", "Party/Cocktail"] |
| Size | 6 |
| Hips | 38 in |
| Jacket Sleeve Button Style | Three-Button |
| Size (Women's) | 6 |
| Vintage | No |
| Personalize | No |
| Department | Women |
| Style | Skirt Suit |
| Features | ["Lined", "Faux pockets"] |
| Season | ["Fall", "Spring"] |
| Jacket Lapel Style | Peak |
| Handmade | No |
| Jacket/Coat Length | Regular |
| Pattern | Solid |
| Sleeve Length | Long Sleeve |
| Chest Size | 36 In |
| Waist Size | 28 in |
| Garment Care | Dry Clean Only |
| Color | Gray |
| Lining Material | 100% Polyester |
| Set Includes | ["Jacket", "Skirt"] |
| Material | 100% Polyester |
| Lined | Yes |
| Fit | Classic |
| Size Type | Regular |
| Type | Suit Skirt |
| Jacket Cut | Single-Breasted |
| Jacket Front Button Style | Three-Button |
| Theme | ["City", "Classic"] |
| Country/Region of Manufacture | China |
| Item Condition | Pre-owned – Excellent |
| Brand | Biacci |
Material & Lining: Polyester
Suit and Pant have Lining – Suit has pockets
Measurements are approximate taken with the garment laying flat,and not stretched
Suit: Shoulder to shoulder: 29″(14.5×2) – Pit to pit: 36″(18×2)- Shoulder to cuff: 23”- Length: 20.5”
Skirt: Waist: 28″(14×2) – Hips: 38″(19×2) – Length: 21.5”- Interior Hem: 1.5″





























Reviews
There are no reviews yet.