Don't miss our offers! - up to 20% OFF!
Liz Claiborne Women Polyester Skirt Suit Scarf Size 18 Green Collarless 3PC
$47.97 $38.38
Material and lining: Polyester/ Suit and Skirt have Lining
Skirt has elastic onwaist – Suit has 2 pockets
Measurements are approximate taken with the garmentlaying flat, and not stretched
Suit: Shoulder toshoulder: 34″(17×2) – Pit to pit: 45″(22.5×2) – Shoulder to cuff:25.5”- Length: 27”
Skirt: Waist: 37″(18.5×2)- Hips: 48″(24×2) – Length: 28”
1 in stock
| Weight | 2.0 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 14.0 × 14.0 × 4.0 in |
| Number of Pieces | 3 Piece |
| Occasion | ["Business", "Party/Cocktail"] |
| Size | 18 |
| Hips | 48 in |
| Jacket Sleeve Button Style | Three-Button |
| Vintage | No |
| Personalize | No |
| Department | Women |
| Style | Skirt Suit |
| Features | Elastic Waist |
| Season | ["Fall", "Spring", "Summer"] |
| Jacket Lapel Style | Collarless |
| Handmade | No |
| Jacket/Coat Length | Regular |
| Pattern | Solid |
| Sleeve Length | Long Sleeve |
| Chest Size | 45 In |
| Waist Size | 37 in |
| Garment Care | Dry Clean Only |
| Color | Green |
| Lining Material | 100% Polyester |
| Material | 100% Polyester |
| Set Includes | ["Jacket", "Skirt"] |
| Lined | Yes |
| Fit | Classic |
| Size Type | Regular |
| Type | Suit Skirt |
| Jacket Cut | Single-Breasted |
| Jacket Front Button Style | Five-Button |
| Theme | ["City", "Classic"] |
| Item Condition | Pre-owned – Excellent |
| Brand | Liz Claiborne |
Material and lining: Polyester/ Suit and Skirt have Lining
Skirt has elastic onwaist – Suit has 2 pockets
Measurements are approximate taken with the garmentlaying flat, and not stretched
Suit: Shoulder toshoulder: 34″(17×2) – Pit to pit: 45″(22.5×2) – Shoulder to cuff:25.5”- Length: 27”
Skirt: Waist: 37″(18.5×2)- Hips: 48″(24×2) – Length: 28”

























Reviews
There are no reviews yet.