Don't miss our offers! - up to 20% OFF!
BCBGMaxazria Satin Like Dress Size 6 Pink Strapless Flared Cocktail Lined
$48.97 $39.18
Material: Polyester– Lining: Acetate
Armpit to armpit: 32″(16×2)
Waist : 28”(14×2)
Hips : 40“ (20×2)
Length:36″
1 in stock
| Weight | 2.0 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 15.0 × 15.0 × 2.0 in |
| Country of Origin | China |
| Chest | 30 in |
| Closure | Zip |
| Neckline | Collarless |
| Occasion | ["Party/Cocktail", "Wedding"] |
| Size | 6 |
| Fabric Type | Satin |
| Accents | Flared |
| Dress Length | Below the knee |
| Vintage | No |
| Personalize | No |
| Department | Women |
| Waist | 27 in |
| Style | ["A-Line", "Fit and Flare"] |
| Features | Lined |
| Season | ["Fall", "Spring", "Summer"] |
| Handmade | No |
| Pattern | Solid |
| Sleeve Length | Sleeveless |
| Garment Care | Dry Clean Only |
| Color | Pink |
| Sleeve Type | Strapless |
| Material | Satin |
| Size Type | Regular |
| Theme | ["City", "Classic"] |
| Item Condition | Pre-owned – Good |
| Brand | BCBGMAXAZRIA |
Material: Polyester– Lining: Acetate
Armpit to armpit: 32″(16×2)
Waist : 28”(14×2)
Hips : 40“ (20×2)
Length:36″

























Reviews
There are no reviews yet.