Don't miss our offers! - up to 20% OFF!
Lauren RL Royal Paisley Dress Size PM Short Sleeve Drops waist Skater Stretch
$36.97 $29.58
Material: Viscose-Nylon-Elastane & Lining: Polyester-elastane
Measurements areapproximate /taken with the garment laying flat, and not stretched
Dress has Lining
Dress: Pit to pit: 30″ (15×2) – Waist: 33″ (16.5×2) -Hips: 33″(16.5×2) – Length: 37.5” – Interior Hem: 0.8″
1 in stock
| Weight | 2.0 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 15.0 × 12.0 × 2.0 in |
| Chest | 30 in |
| Pattern | Paisley |
| Sleeve Length | Short Sleeve |
| Closure | Pullover |
| Neckline | Scoop Neck |
| Occasion | ["Business", "Holy Communion", "Party/Cocktail"] |
| Garment Care | Dry Clean Only |
| Size | M |
| Color | Multicolor |
| Material | Viscose-Nylon-Elastane |
| Accents | ["Ruffle", "Drop waist"] |
| Dress Length | Knee Length |
| Vintage | No |
| Personalize | No |
| Size Type | Petites |
| Department | Women |
| Waist | 33 in |
| Style | Dress |
| Theme | City |
| Features | ["Drop Waist", "Lined", "Stretch"] |
| Season | ["Fall", "Spring", "Summer"] |
| Country/Region of Manufacture | Jordan |
| Handmade | No |
| Item Condition | Pre-owned – Excellent |
| Brand | Lauren Ralph Lauren |
Material: Viscose-Nylon-Elastane & Lining: Polyester-elastane
Measurements areapproximate /taken with the garment laying flat, and not stretched
Dress has Lining
Dress: Pit to pit: 30″ (15×2) – Waist: 33″ (16.5×2) -Hips: 33″(16.5×2) – Length: 37.5” – Interior Hem: 0.8″





















Reviews
There are no reviews yet.