Don't miss our offers! - up to 20% OFF!
MICHAEL KORS 2PC Tweed Sequin Lined Mismatch Formal Dress (SZ 14P) Suit (SZ 14)
$185.97 $148.78
Material: Acrylic- Polyester & Lining: Polyester
Suit and Dress have Lining
Measurements are approximate / taken with the garment laying flat, and not stretched
Suit: Shoulder to shoulder: 33″(16.5×2) – Pit to pit: 42″(21×2) – Shoulder to cuff: 19”- Length: 21”
Dress: Pit to pit: 39″ (19.5×2) – Waist: 35″ (17.5×2) – Hips: 43″(21.5×2) – Length: 36.5”
1 in stock
| Weight | 3.0 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 15.0 × 12.0 × 2.0 in |
| Number of Pieces | 2 Piece |
| Occasion | ["Christening", "Party/Cocktail", "Wedding"] |
| Size | 14-14P |
| Hips | 43 in |
| Jacket Sleeve Button Style | No Button |
| Fabric Type | Tweed |
| Size (Women's) | 14-14P |
| Vintage | No |
| Personalize | No |
| Department | Women |
| Style | Dress Suit |
| Features | ["Lined", "Sequin", "Faux pockets"] |
| Season | ["Fall", "Spring", "Summer"] |
| Jacket Lapel Style | Collarless |
| Handmade | No |
| Jacket/Coat Length | Regular |
| Pattern | Solid |
| Sleeve Length | Long Sleeve |
| Chest Size | 42 In |
| Garment Care | Dry Clean Only |
| Waist Size | 35 in |
| Color | Black |
| Lining Material | Acetate |
| Material | Acrylic -Polyester |
| Set Includes | ["Dress", "Jacket"] |
| Fit | Classic |
| Size Type | Regular |
| Type | Dress Suit |
| Jacket Cut | Single-Breasted |
| Jacket Front Button Style | Four-Button |
| Theme | ["City", "Classic"] |
| Country/Region of Manufacture | China |
| Item Condition | Pre-owned – Excellent |
| Brand | Michael Kors |
Material: Acrylic- Polyester & Lining: Polyester
Suit and Dress have Lining
Measurements are approximate / taken with the garment laying flat, and not stretched
Suit: Shoulder to shoulder: 33″(16.5×2) – Pit to pit: 42″(21×2) – Shoulder to cuff: 19”- Length: 21”
Dress: Pit to pit: 39″ (19.5×2) – Waist: 35″ (17.5×2) – Hips: 43″(21.5×2) – Length: 36.5”































Reviews
There are no reviews yet.