Don't miss our offers! - up to 20% OFF!
Kasper Polyester Acetate Embroidered Maroon Skirt Suit Size 12 Notch Collar 2PC
$48.97 $39.18
Material: Acetate-Polyester & Lining: Polyester
Suit and Skirt have Lining – Suit has 2 faux pockets
Measurements areapproximate taken with the garment laying flat, and not stretched
Suit: Shoulder to shoulder: 32″(16×2) – Pit to pit: 42″(21×2)- Shoulder to cuff: 24”- Length: 26”
Skirt: Waist: 32″(16×2) – Hips: 42″(21×2) – Length: 25.5”- Interior Hem: 1.5″
1 in stock
| Weight | 2.0 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 15.0 × 12.0 × 2.0 in |
| Country of Origin | China |
| Number of Pieces | 2 Piece |
| Occasion | ["Business", "Party/Cocktail"] |
| Size | 12 |
| Hips | 42 in |
| Jacket Sleeve Button Style | No Button |
| Fabric Type | Blended Fabric |
| Vintage | No |
| Personalize | No |
| Department | Women |
| Style | Skirt Suit |
| Features | Lined |
| Season | ["Fall", "Spring", "Summer"] |
| Jacket Lapel Style | Notch |
| Handmade | No |
| Jacket/Coat Length | Regular |
| Pattern | Solid |
| Sleeve Length | Long Sleeve |
| Chest Size | 42 In |
| Waist Size | 32 in |
| Garment Care | Dry Clean Only |
| Color | Maroon |
| Lining Material | 100% Polyester |
| Material | ["100% Polyester", "Polyester-Acetate"] |
| Set Includes | ["Jacket", "Skirt"] |
| Fit | Classic |
| Size Type | Regular |
| Type | Suit Skirt |
| Jacket Cut | Single-Breasted |
| Jacket Front Button Style | Three-Button |
| Theme | Classic |
| Item Condition | Pre-owned – Excellent |
| Brand | Kasper |
Material: Acetate-Polyester & Lining: Polyester
Suit and Skirt have Lining – Suit has 2 faux pockets
Measurements areapproximate taken with the garment laying flat, and not stretched
Suit: Shoulder to shoulder: 32″(16×2) – Pit to pit: 42″(21×2)- Shoulder to cuff: 24”- Length: 26”
Skirt: Waist: 32″(16×2) – Hips: 42″(21×2) – Length: 25.5”- Interior Hem: 1.5″



























Reviews
There are no reviews yet.