Don't miss our offers! - up to 20% OFF!
LAFAYETTE 148 NY Women Virgin Wool Skirt Suit Size 4 Beige Stretch Lined 2PC
$54.97 $43.98
Material: Virgin Wool& Lining: Polyester
Suit and Skirt haveLining – Skirt has 2 faux pockets
Measurements are approximate taken with the garmentlaying flat, and not stretched
Suit: Shoulder toshoulder: 31″(15.5×2) – Pit to pit: 38″(19×2) – Shoulder to cuff:24”- Length: 23”
Skirt: Waist:29″(14.5×2) – Hips: 37″(18.5×2) – Length: 23”
1 in stock
| Weight | 2.0 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 15.0 × 15.0 × 2.0 in |
| Number of Pieces | 2 Piece |
| Occasion | ["Business", "Christening", "Party/Cocktail"] |
| Size | 4 |
| Jacket Sleeve Button Style | No Button |
| Fabric Type | Blended Fabric |
| Size (Women's) | 4 |
| Personalize | No |
| Department | Women |
| Style | Skirt Suit |
| Features | Stretch |
| Season | ["Fall", "Spring", "Summer"] |
| Jacket Lapel Style | Notch |
| Handmade | No |
| Jacket/Coat Length | Regular |
| Pattern | Solid |
| Sleeve Length | Long Sleeve |
| Chest Size | 38 in |
| Waist Size | 29 in |
| Garment Care | Dry Clean Only |
| Color | Beige |
| Lining Material | 100% Polyester |
| Material | ["Virgin wool", "Virgin wool – Spandex"] |
| Front Type | Flat Front |
| Set Includes | ["Jacket", "Skirt"] |
| Lined | Yes |
| Fit | Classic |
| Size Type | Regular |
| Type | Suit Skirt |
| Jacket Cut | Single-Breasted |
| Jacket Front Button Style | Three-Button |
| Hip Size | 37 in |
| Theme | Classic |
| Country/Region of Manufacture | China |
| Item Condition | Pre-owned – Excellent |
| Brand | Lafayette 148 New York |
Material: Virgin Wool& Lining: Polyester
Suit and Skirt haveLining – Skirt has 2 faux pockets
Measurements are approximate taken with the garmentlaying flat, and not stretched
Suit: Shoulder toshoulder: 31″(15.5×2) – Pit to pit: 38″(19×2) – Shoulder to cuff:24”- Length: 23”
Skirt: Waist:29″(14.5×2) – Hips: 37″(18.5×2) – Length: 23”

























Reviews
There are no reviews yet.