Don't miss our offers! - up to 20% OFF!
LAUREN RALPH LAUREN Women Blazer Jacket Size 14W Black White Knit Lined
$42.97 $34.38
Blazer has 2 faux pockets
Material: Polyester-Viscose-Spandex / Lining: Polyester
Shoulder to shoulder:34″(17×2) – Pit to pit: 44″(22×2) – Shoulder to cuff: 19.5”- Length: 25”
1 in stock
| Weight | 2.0 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 15.0 × 12.0 × 2.0 in |
| Outer Shell Material | Polyester-Viscose-Spandex |
| Chest | 44 in |
| Closure | Button |
| Occasion | ["Business", "Party/Cocktail", "Travel"] |
| Size | 14W |
| Fabric Type | Knit |
| Accents | Button |
| Vintage | No |
| Personalize | No |
| Department | Women |
| Style | Blazer |
| Features | ["Lined", "Faux pockets"] |
| Season | ["Fall", "Spring", "Winter"] |
| Handmade | No |
| Pattern | houndstooth |
| Jacket/Coat Length | Regular |
| Sleeve Length | 3/4 Sleeve |
| Garment Care | Dry Clean Only |
| Color | Black-White |
| Lining Material | Polyester |
| Fit | Classic-Relaxed |
| Size Type | Plus |
| Type | Blazer |
| Theme | ["City", "Classic"] |
| Country/Region of Manufacture | Philippines |
| Item Condition | Pre-owned – Excellent |
| Brand | Lauren Ralph Lauren |
Blazer has 2 faux pockets
Material: Polyester-Viscose-Spandex / Lining: Polyester
Shoulder to shoulder:34″(17×2) – Pit to pit: 44″(22×2) – Shoulder to cuff: 19.5”- Length: 25”

















Reviews
There are no reviews yet.