Don't miss our offers! - up to 20% OFF!
New C J PHILLIPS Women 2PC Red Polyester Lined Peak Collar Skirt Suit Size 8
$68.97 $55.18
- This stunning C.J. Phillips skirt suit isthe perfect choice for any formal occasion.
- The rich red color and classic design create a sophisticatedlook that will turn heads.
- The jacket features a peak lapel and two-button front, whilethe skirt has a flat front and elegant pleated faux pockets.
- Perfect for weddings, business events, christenings, andparties, this suit is a timeless addition to any wardrobe.
Suit: Shoulder to shoulder: 31″(15.5×2) – Pit to pit:37″(18.5×2) – Shoulder to cuff: 24.5”- Length: 25”
Skirt: Waist: 29″(14.5×2) – Hips: 40″(20×2) -Length: 24”
1 in stock
| Weight | 3.0 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 15.0 × 12.0 × 2.0 in |
| Number of Pieces | 2 Piece |
| Occasion | ["Business", "Christening", "Party/Cocktail", "Wedding"] |
| Size | 8 |
| Jacket Sleeve Button Style | No Button |
| Size (Women's) | 8 |
| Vintage | No |
| Personalize | No |
| Department | Women |
| Style | Skirt Suit |
| Features | ["Lined", "faux pockets- Pleated"] |
| Season | ["Fall", "Spring", "Winter"] |
| Jacket Lapel Style | Peak |
| Handmade | No |
| Jacket/Coat Length | Regular |
| Pattern | Solid |
| Sleeve Length | Long Sleeve |
| Chest Size | 37 in |
| Waist Size | 29 in |
| Garment Care | Dry Clean Only |
| Color | Red |
| Lining Material | 100% Polyester |
| Material | ["100% Polyester", "Wool"] |
| Front Type | Flat Front |
| Set Includes | ["Jacket", "Skirt"] |
| Fit | Classic |
| Size Type | Regular |
| Type | Suit Skirt |
| Jacket Cut | Single-Breasted |
| Jacket Front Button Style | Two-Button |
| Hip Size | 40 In |
| Theme | ["City", "Classic"] |
| Item Condition | New with tags |
| Brand | C.J.Phillips |
- This stunning C.J. Phillips skirt suit isthe perfect choice for any formal occasion.
- The rich red color and classic design create a sophisticatedlook that will turn heads.
- The jacket features a peak lapel and two-button front, whilethe skirt has a flat front and elegant pleated faux pockets.
- Perfect for weddings, business events, christenings, andparties, this suit is a timeless addition to any wardrobe.
Suit: Shoulder to shoulder: 31″(15.5×2) – Pit to pit:37″(18.5×2) – Shoulder to cuff: 24.5”- Length: 25”
Skirt: Waist: 29″(14.5×2) – Hips: 40″(20×2) -Length: 24”

























Reviews
There are no reviews yet.