Don't miss our offers! - up to 20% OFF!
KASPER Women 2PC Chocolate Brown Striped Single Breasted Pant Suit Size 8P
$47.97 $38.38
Beautiful and elegant PantSuit in excellent condition
Material: Rayon-Polyester- Lining: Acetate
Suit and Pant haveLining – Suit has 3 faux pockets
Pant has 2 side frontpockets
Measurements areapproximate
Suit: Shoulder toshoulder: 31″(15.5×2) – Pit to pit: 38″(19×2) – Shoulder to cuff: 22.5”-Length:23.5”
Pant: Waist:32″(16×2) – Rise: 11” -Inseam: 29.5″ – Length: 39.5’’
1 in stock
| Weight | 2.0 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 15.0 × 15.0 × 2.0 in |
| Number of Pieces | 2 Piece |
| Occasion | Business |
| Size | 8P |
| Jacket Sleeve Button Style | Three-Button |
| Vintage | No |
| Department | Women |
| Inseam | 29.5 in |
| Style | Pant Suit |
| Features | Lined |
| Season | ["Fall", "Spring", "Summer"] |
| Jacket Lapel Style | Notch |
| Pattern | Striped |
| Jacket/Coat Length | Regular |
| Sleeve Length | Long Sleeve |
| Chest Size | 38 in |
| Waist Size | 32 in |
| Color | Brown |
| Lining Material | 100% Polyester |
| Material | Polyester-Rayon |
| Front Type | Flat Front |
| Set Includes | ["Jacket", "Pants"] |
| Size Type | Petites |
| Type | Suit Pants |
| Jacket Cut | Single-Breasted |
| Leg Style | Straight |
| Jacket Front Button Style | Two-Button |
| Theme | Elegant |
| Item Condition | Pre-owned – Excellent |
| Brand | Kasper |
Beautiful and elegant PantSuit in excellent condition
Material: Rayon-Polyester- Lining: Acetate
Suit and Pant haveLining – Suit has 3 faux pockets
Pant has 2 side frontpockets
Measurements areapproximate
Suit: Shoulder toshoulder: 31″(15.5×2) – Pit to pit: 38″(19×2) – Shoulder to cuff: 22.5”-Length:23.5”
Pant: Waist:32″(16×2) – Rise: 11” -Inseam: 29.5″ – Length: 39.5’’























Reviews
There are no reviews yet.