Don't miss our offers! - up to 20% OFF!
Liz Claiborne Vintage Wool Pant 12 Suit 10 Dark Blue Striped Double Breasted 2PC
$47.97 $38.38
Material: Wool / Lining: Polyester
Suit 2 faux pockets – Pants has 2 side pockets
Measurements are approximate
Suit: Shoulder to shoulder: 34″(17×2) – Pit to pit: 42″(21×2) – Shoulder to cuff: 24”- Length: 23”
Pant: Waist: 35″(17.5×2) – Rise: 13” -Inseam: 31″ – Length: 43.5”- Leg Opening: 9″ – Interior Hem: 1″
1 in stock
| Weight | 2.0 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 15.0 × 12.0 × 2.0 in |
| Number of Pieces | 2 Piece |
| Occasion | ["Business", "Christening", "Party/Cocktail"] |
| Size | 10-12 |
| Jacket Sleeve Button Style | Three-Button |
| Size (Women's) | 10-12 |
| Vintage | Yes |
| Rise | 13.5 in |
| Personalize | No |
| Department | Women |
| Inseam | 30.5 in |
| Style | Pant Suit |
| Features | Lined |
| Season | ["Fall", "Spring", "Summer"] |
| Jacket Lapel Style | Peak |
| Handmade | No |
| Jacket/Coat Length | Regular |
| Pattern | Striped |
| Sleeve Length | Long Sleeve |
| Chest Size | 42 In |
| Waist Size | 30 in |
| Garment Care | Dry Clean Only |
| Color | Dark Blue |
| Lining Material | Polyester |
| Material | 100% Polyester |
| Front Type | Pleated Front |
| Set Includes | ["Jacket", "Pants"] |
| Jacket Vent Style | Single-Vented |
| Fit | Classic |
| Size Type | Regular |
| Type | Suit Pants |
| Jacket Cut | Double-Breasted |
| Leg Style | Straight |
| Jacket Front Button Style | Six-Button |
| Theme | Classic |
| Country/Region of Manufacture | China |
| Item Condition | Pre-owned – Excellent |
| Brand | Liz Claiborne |
Material: Wool / Lining: Polyester
Suit 2 faux pockets – Pants has 2 side pockets
Measurements are approximate
Suit: Shoulder to shoulder: 34″(17×2) – Pit to pit: 42″(21×2) – Shoulder to cuff: 24”- Length: 23”
Pant: Waist: 35″(17.5×2) – Rise: 13” -Inseam: 31″ – Length: 43.5”- Leg Opening: 9″ – Interior Hem: 1″























Reviews
There are no reviews yet.