Don't miss our offers! - up to 20% OFF!
Suit Studio Women Polyester Pant Suit Size 12 Peanut Lined Notch Collar 2PC
$48.97 $39.18
Material &Lining: Polyester
Suit and Pant have Lining – Suit has 2 faux pockets
Measurements are approximate
Suit: Shoulder toshoulder: 34″(17×2) – Pit to pit: 42″(21×2) – Shoulder to cuff:24.5”- Length: 23.5”
Pant: Waist: 34″(17×2)– Rise: 14” -Inseam: 31″ – Length: 42”
Out of stock
| Weight | 2.0 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 15.0 × 12.0 × 2.0 in |
| Number of Pieces | 2 Piece |
| Occasion | Business |
| Size | 12 |
| Jacket Sleeve Button Style | No Button |
| Fabric Type | Blended Fabric |
| Size (Women's) | 12 |
| Vintage | No |
| Rise | 14 in |
| Personalize | No |
| Department | Women |
| Inseam | 31 in |
| Style | Pant Suit |
| Features | ["Lined", "Stretch"] |
| Season | ["Fall", "Spring", "Summer"] |
| Jacket Lapel Style | Notch |
| Handmade | No |
| Jacket/Coat Length | Regular |
| Pattern | Solid |
| Sleeve Length | Long Sleeve |
| Chest Size | 42 In |
| Waist Size | 34 in |
| Garment Care | Dry Clean Only |
| Color | Peanut |
| Lining Material | 100% Polyester |
| Material | 100% Polyester |
| Front Type | Pleated Front |
| Set Includes | ["Jacket", "Pants"] |
| Jacket Vent Style | Ventless |
| Fit | Classic |
| Size Type | Regular |
| Type | Pant Suit |
| Jacket Cut | Single-Breasted |
| Leg Style | Straight |
| Jacket Front Button Style | Three-Button |
| Theme | ["City", "Classic"] |
| Country/Region of Manufacture | China |
| Item Condition | Pre-owned – Excellent |
| Brand | Suit Studio |
Material &Lining: Polyester
Suit and Pant have Lining – Suit has 2 faux pockets
Measurements are approximate
Suit: Shoulder toshoulder: 34″(17×2) – Pit to pit: 42″(21×2) – Shoulder to cuff:24.5”- Length: 23.5”
Pant: Waist: 34″(17×2)– Rise: 14” -Inseam: 31″ – Length: 42”



























Reviews
There are no reviews yet.