Don't miss our offers! - up to 20% OFF!
John Meyer Women Polyester Skirt Suit 18W Honey 2PC Lined Shawl Collar Cocktail
$47.97 $38.38
Material & Lining: Polyester
Suit and Skirt have Lining – Skirthas elastic on waist
Measurements are approximate /taken with the garmentlaying flat, and not stretched
Suit: Shoulder toshoulder: 37″(18.5×2) – Pit to pit: 46″(23×2) – Shoulder to cuff:24”- Length: 29”
Skirt: Waist: 38″(19×2)- Hips: 50″(25×2) – Length: 28.5”
1 in stock
| Weight | 3.0 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 15.0 × 12.0 × 2.0 in |
| Number of Pieces | 2 Piece |
| Occasion | ["Christening", "Party/Cocktail"] |
| Size | 18W |
| Jacket Sleeve Button Style | One-Button |
| Vintage | No |
| Personalize | No |
| Department | Women |
| Style | Skirt Suit |
| Features | Lined |
| Season | ["Fall", "Spring", "Summer"] |
| Jacket Lapel Style | Shawl |
| Handmade | No |
| Jacket/Coat Length | Regular |
| Pattern | Solid |
| Sleeve Length | Long Sleeve |
| Chest Size | 45 In |
| Waist Size | 38 in |
| Garment Care | Dry Clean Only |
| Color | Yellow |
| Lining Material | Polyester |
| Material | 100% Polyester |
| Set Includes | ["Jacket", "Skirt"] |
| Fit | Regular |
| Size Type | Plus |
| Type | Suit Skirt |
| Jacket Cut | Single-Breasted |
| Jacket Front Button Style | One-Button |
| Hip Size | 46 In |
| Theme | ["City", "Classic"] |
| Country of Origin | Romania |
| Item Condition | Pre-owned – Excellent |
| Brand | John Meyer |
Material & Lining: Polyester
Suit and Skirt have Lining – Skirthas elastic on waist
Measurements are approximate /taken with the garmentlaying flat, and not stretched
Suit: Shoulder toshoulder: 37″(18.5×2) – Pit to pit: 46″(23×2) – Shoulder to cuff:24”- Length: 29”
Skirt: Waist: 38″(19×2)- Hips: 50″(25×2) – Length: 28.5”

























Reviews
There are no reviews yet.